Michaela hejtuje: Jak poznáte, že váš kamarád je pro vás toxický

Michaela Maršálová

V životě už jsem potkala pár toxických přátel. Poznají se tak, že jste nejdřív úplně nejlepší kámoši, ale pak zahodíte růžové brýle a najednou vidíte, že vám ten váš kámoš jen otravuje život. Nakonec dojdete do fáze, kdy ho z života vyhodíte (klidně postupně) a zjistíte, že je vám bez něj mnohem líp. Jak teda takového toxického kamaráda poznáte?

  1. Pořád vtipkuje na váš účet. Chvíli to může být zábavné a vy navíc máte pocit, že když se tomu nebudete smát s ostatními, budete nudný patron, který se umí jen urazit. Ve skutečnosti ale není nic špatného na tom nastavit si limity, přes které by váš blízký kamarád neměl jít. Pokud tak činí, řekněte mu sbohem. Nemusíte ze sebe dělat de*ila, abyste byli oblíbení, fakt ne.
  2. Je strašně negativní. Kdykoli se s ním vidíte, je všechno špatně – obsluha v restauraci, jeho i váš partner, jeho matka, vaše džíny, prostě cokoli. Když se rozloučíte, dojde vám, že jste na dně svých sil. Kašlete na něj. Takový člověk z vás jen vysává energii.
  3. Kdykoli se vidíte, fňuká. Souvisí s předchozím bodem. Fňukna chce od vás jen utěšovat a saje z vás energii. Ruce pryč! Znám z vlastní zkušenost. Takový člověk se navíc neustále uráží a vše musí být po jeho. Není schopen se dohodnout na jakémkoli kompromisu, a to je dost únavné. Pryč s ním.
  4. Napodobuje vás. Ať už se jedná o styl oblékání nebo filtru na Instagramu, přílišná podobnost je na škodu. Měla jsem kamarádku, která se snažila být stejná jako já a bylo to dost děsivé. Zvlášť proto, že byla tlustá, šilhala a absolutně se mi nemohla vyrovnat.
  5. Flirtuje s vaším klukem / holkou. Ať chodíte s kýmkoli, vašemu kamarádovi / kamarádce se líbí a okatě s ním flirtuje. A to není hezké. Opět mám vlastní zkušenost. Ta buchta měla přítele a stejně pořád balila toho mého, to nepochopíte! Tak jsem ji blokla v životě i na Facebooku a mám klid.
  6. Pomlouvá vás. Dozvíte se, že vás váš kámoš pomlouvá u ostatních? Nashle! Už se s ním prosím nebavte.
  7. Nikdy vám s ničím nepomůže. Když něco potřebujete, nikdy nemůže. Ale když něco chce on, nutí vás, abyste se kvůli němu přetrhli. Tak by ale přátelství vypadat nemělo, to snad víte, ne?
  8. Bojíte se mu svěřit. Pokud se kámošovi bojíte něco říct, aby vás nesoudil a nenadával vám, není to váš opravdový kamarád.