Michal Penk se vrací. Na desce odráží dobu, kdy byl na drogách

Redakce

Pětačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Michal Penk se po letech pokouší vrátit na hudební scénu. Jeho nové album Tancuj zbožně!, provázené klipem k písni Sráz (pod zprávou), je jiné než Penkův pop 80. a 90. let. Odráží "cestu peklem", kterou si Penk prošel při své závislosti na pervitinu a při které trpěl schizofrenií a depresí.

"Abstinuji už pátý rok. Pomohlo mi to, že jsem workoholik. Kdybych se na týden ocitl někde bez možnosti dělat muziku, zase bych utíkal k dětské zabranosti, kterou pervitin aktivuje," řekl muzikant.

Penk žil dvanáct let v ústraní. V roce 1999 se pokusil o sebevraždu, poté začal hodně číst: poezii, bibli i korán, při tom poslouchal vážnou hudbu. V současné době má kapelu sestavenou ze členů indie skupin The Slots a Fake Tapes a zkouší nový repertoár.

K drogám prý v polovině 90. let Penk utekl mimo jiné kvůli frustraci ze showbyznysu, jehož součástí se necítil, přestože je do něho dodnes řazen. Také těžce nesl, že fanoušci tehdy nepřijali jeho snahu o náročnější muziku, než s jakou se prezentoval na konci 80. let. Mnohá rádia dodnes hrají jeho hity Odpusťte nám nebo píseň O bláznech (

, protože nevěřil v její budoucnost. Debutové album vydal roku 1989, poté založil kapelu Sing Sing. (sli)

http://www.youtube.com/watch?v=45rWbpIA4Uw