Mick Jagger z Rolling Stones slaví sedmdesátiny

Redakce

Je štíhlý jako když mu bylo dvacet. Tančí se stejnou vervou. A letos se svými parťáky z Rolling Stones převzal hlavní roli na festivalu Glastonbury, kde se společně (opět) slavilo padesát let od vzniku kapely. Řeč je Micku Jaggerovi, zpěvákovi, skladateli, majiteli svůdných rtů a obrovského sebevědomí, jemuž je dnes 70 let.

Jagger se narodil jako starší ze dvou bratrů do středostavovské rodiny v Dartfordu v hrabství Kent. Krátce studoval ekonomii, osudové ale bylo jeho setkání s kamarádem z dětství Keithem Richardsem v roce 1960. Oba zjistili, že milují americké bluesmany, a založili kapelu. Jagger s Richardsem brzy vytvořili výjimečnou autorskou dvojici přezdívanou Glimmer Twins (Blýskavá dvojčata). Na jedné straně estét, intelektuál a výrazný zpěvák Mick, který si vyzkoušel i herectví, na straně druhé věčný rebel, kytarista Keith, vždy s cigaretou v ústech či s bourbonem v ruce a s vlasy "jako po výbuchu granátu".

Poslechněte si Rolling Stones v Youradiu

První koncert pod názvem Rolling Stones skupina odehrála v londýnském klubu Marquee 12. července 1962. V květnu 1963 nahráli první singl Come On, skladbu původně od Chucka Berryho, a v dubnu 1964 vyšlo jejich první album The Rolling Stones. Plně autorská byla až čtvrtá deska Aftermath (1966). Hymnou tohoto období se stala píseň (I Can’t Get No) Satisfaction s již zlidovělým úvodním kytarovým rifem.

V polovině 80. let vydal Jagger první sólové album She’s the Boss. Na něm se (stejně jako na dalších třech) nebál vzdálit od bluesrockových stoneovských základů a pustil se i do experimentů. Příliš velký dojem ale na britské kritiky neudělalo debutové album dalšího Jaggerova projektu, superskupiny Super Heavy, které vyšlo v roce 2011. Kromě Jaggera se na něm podílel kytarista někdejšíchEurythmics Dave Stewart s různorodými hudebníky – soulovou zpěvačkou Joss Stone, synem Boba Marleyho Damianem a bollywoodským skladatelem a zpěvákem A. R. Rahmánem. Hudebně se album pohybuje mezi rockem, reggae, soulem, bhangrá (hudba paňdžábských přistěhovalců v Británii) a blues.

Rolling Stones však Jagger k vodě nikdy nepustil a prožil s nimi jejich ústup ze slávy v osmdesátých letech i návrat na výsluní počátkem devadesátých let. Svoje zatím poslední studiové album Bigger Bang skupina vydala v roce 2005 a poté vyrazila na světové turné. Pak se na dlouhých pět let odmlčela a na pódia se vrátila až v loňském roce krátce po vydání výběrového alba GRRR! při příležitosti 50. výročí svého založení. Letos koncem června skupina vystoupila na nejprestižnějším britském rockovém festivalu v Glastonbury a jen o pár dní později zahrála v londýnském Hyde Parku, kde natěšeným fanouškům předvedla převážně stejné hity jako při svém legendárním vystoupení na tomtéž místě před 44 lety.

Jagger měl na sobě podobné oblečení jako 5. července 1969 a opět recitoval verše. Show sledovalo na 65.000 fanoušků několika generací. "Je tu někdo, kdo tu byl už v roce 1969?" ptal se Jagger po úvodním hitu Start Me Up do publika a zástupy prošedivělých fanoušků mocně aplaudovaly. "Tak vítejte zpátky, jsem rád, že vás zas vidím," volal.

Mick Jagger byl dvakrát ženatý, dětí má se čtyřmi různými ženami celkem sedm. Bulvárními médii byl propíraný zejména jeho rozvod s modelkou Jerry Hall, který ho přišel na více než 377 milionů korun. (sli)

Rolling Stones na Glastonbury 2013

http://www.youtube.com/watch?v=Xuji-1OGBjE