Mike Skinner aka The Streets se loučí se vší parádou

Jiri-Vanek

Když Mike Skinner, jediný člen projektu The Streets, vydal v roce 2002 album Original Pirate Material, ukázalo se, že i britský hip hop je třeba brát vážně. Letos přichází s pátou deskou Computers And Blues, na které se zejména textově vrací právě ke svým kořenům. Má to být poslední album The Streets, a pokud to Mike Skinner dodrží, dokázal to, co málokterý jeho kolega: v nejlepším přestat. 

Mike Skinner mluvil o Computers And Blues jako o desce, která má znít jako Berlín, chladněji a temněji než jeho předchozí počiny. Tohle splňuje možná úvodní nervní Inside Outside, na zbytku desky se ale Skinner od svých předchozích počinů zas tolik neodchýlil.

The Streets – Inside Outside

http://www.youtube.com/watch?v=07yLdANJsd4

Jeho hudba je stále klasickým pestrým mixem hip-hopu, popu, indie, aktuálních ostrovních hudebních trendů i všeho ostatního, na co Skinner kde narazil, co přežvýkal a recykloval. A jako vždycky je to překvapivé, pestré a chytlavé.

Na desce tak mají své místo tklivé balady o rozchodech (OMG, Blip On a Screen, We Can Never Be Friends) i rozjetější taneční tracky (Without Thinking, Trust Me, Those That Don’t Know), osmibitovým zvukem ovlivněná Roof of Your Car vedle tří rockověji znějících kousků (mezi ně patří i úvodní singl Going Through Hell), na které si Skinner do studia pozval Roberta Harveyho z indierockových The Music.

The Streets – We Can Never Be Friends

http://www.youtube.com/watch?v=JF4MX_mS2Cg

Z floutka kazatelem
Skinner získal kredit pro svoje civilní texty floutka z velkoměsta; přirozenosti a upřímnosti bez zbytečné hiphopové nabubřelosti se později dokázal udržet, i když už ve skladbách reflektoval svoje zkušenosti hvězdy.

Na Computers And Blues se občas staví až do pozice kazatele. Není objektem dění, ale hodnotícím subjektem. I tak je to ale pořád stejný Mike Skinner, který  v Going Through Hell  dokáže s okázalým londýnským přízvukem zaplést citát Oscara Wilda i problematiku sociálních sítí.

The Streets – Going Through Hell

Na Computers And Blues je pak nejsilnější ve dvojici skladeb na konci desky – Trying To Kill M.E. a Lock the Locks (v té druhé hostuje britský objev loňského roku Clare Maguire), ve kterých se srovnává se svojí kariérou a jejím koncem.

The Streets – Lock the Locks

Computers And Blues je totiž poslední deskou, kterou Mike Skinner hodlá pod hlavičkou The Streets vydat; nyní prý hodlá hrát v thrilleru z nemocničního prostředí.
Snad se ale k hudbě ještě vrátí. Computers And Blues je totiž výborná deska. Ne nejlepší, kterou kdy Skinner The Streets - Blues and Computersnahrál, ale potvrdila, že v pentalogii alb The Streets není slabý článek.

Přesvědčit se o tom budeme moci letos na Rock For People, kam Mike Skinner dorazí v roli headlinera.

The Streets – Computers And Blues
Vydal: Atlantc Records
Celkový čas: 43:24
Skladby: Outside Inside, Going Through Hell, Roof Of Your Car, Puzzled By People, Without a Blink, Blip On a Screen, Those That Don’t Know, Soldiers, We Can Never Be Friends, ABC, OMG, Trying To Kill M.E., Trust Me, Lock the Locks

Témata:,