Mikrochirurgové z Red Hot Chili Peppers zasahují  

petradamek

Sečtěte následující: únava a vyčerpání + pauza + odchod Johna Fruscienta + příchod Joshe Klinghoffera + Afrika + Rick Rubin + piano. Co vám vyjde? Přeci nová deska Red Hot Chili Peppers I’m with You. Není ani čistě rocková, ani funky. Je pestrobarevná až uši přecházejí a najít cestu k její duši asi nebude pro leckterého fandu jednoduché.

„Tohle je nová kapela. Stejný název, ale nová kapela,“ prohlásil Anthony Kiedis v rozhovoru pro magazín Rolling Stone necelý měsíc před vydáním novinky Red Hot Chili Peppers I´m With You. No jistě, hudebníci a jejich velká slova. Jenže frontman papriček tentokrát nikterak nepřestřelil. Nová kapela tak docela ne, ovšem nový, netušený a překvapivý směr rozhodně ano.

Jako by se Red Hot Chili Peppers zčista jasna rozhodli, že začnou dělat umění. Vážně a seriózně. Pryč je přímočarost, ten tam je někdejší „chili“ feeling. Funk abyste na desce hledali lupou a o skutečný hit, jež v minulosti sypávali z rukávů po kilech, ani nezavadíte. Pokud tedy za hitovku nepovažujete baladu Police Station, v níž Red Hot Chili Peppers splétají všechno, co je pro ně v téhle poloze tak typické – zastřený a jako by sekaný hlas Kiedise, zvukové plochy a ve sloce skoro folkové frázování.  

RHCP – Police Station

Že by za to mohla absence hitmakera a skvělého kytaristy v jedné osobě Johna Fruscienta? Kdepak, tohle není křeč, naopak. Z kapely je dobře cítit, že hraje přesně tak, jak momentálně hrát chce.

Papričky ze svých výrazových prostředků vyškrtly energii (ta se objevuje pouze v náznacích, třeba v Look Around) a namísto bezstarostného křepčení se soustředí na atmosféru. I’m With You je deska hluboká a hloubavá. Její vyspělý a vážný tón dokresluje piáno, jež je tu ke slyšení častěji než na předchozích devíti deskách dohromady.

RHCP – Look Around

http://www.youtube.com/watch?v=7Ty61M_mIys

Co nahrávka ztrácí na zmíněné hitovosti, vynahrazuje zvuk. V producentském křesle si opět hověl starý známý Rick Rubin a jeho mikrochirurgická práce se soundem má dvojí efekt.

Jedni si budou stěžovat na nebývalé množství zvukových stop; jejich překrývání působí místy rušivě a samotná podstata písničky se v nich ztrácí. Druzí se naopak budou těšit z toho, kolik zvukových prostředků a barev kapela dokázala do šedesáti minut vměstnat. Pravdu budou mít oba tábory.

Novinka RHCP zdaleka není tak posluchačsky srozumitelná jako poslední alba. Svůj podíl na tom má také baskytarista Flea, jenž se během cestování po Africe zamiloval do místní kultury. Na desce tak zaslechnete nádechy world music a dokonce i rytmy samby. Ptáte se na nejlepší kousek alba? Snad Brendan’s Death Song, procítěná a skvěle vygradovaná balada.

RHCP – Brendan´s Death Song

http://www.youtube.com/watch?v=ahiQEH5sENA

Red Hot Chili Peppers natočili dost možná svoji nejumělečtější desku. Přistoupí na tohle umění i fanoušci?

Red Hot Chili Peppers - I´m With YouRed Hot Chili Peppers – I´m With You
Vydavatelství: Warner Music
Celkový čas: 59:24
Seznam skladeb: Monarchy of Roses, Factory of Faith, Brendan´s Death Song, Ethiopia, Annie Wants a Baby, Look Around, The Adventures of Rain Dance Maggie, Did I Let You Know, Goodbye Hooray, Happiness Loves Company, Police Station, Even You Brutus?, Meet Me At the Corner, Dance, Dance, Dance

 

Témata:,