Miláčku, ten prsten vrátíme aneb Jak je to s penězi na Wall Street


„Chamtivost je dobrá!“, říká Gordon Gekko v jedné scéně filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí. Tenhle kontroverzní výrok je schopen slušně obhájit, stejně jako donutit diváky přemýšlet. Třeba nad tím, co pohání západní tržní ekonomiku a kde pramení hospodářská krize. Nejde o žádnou prvoplánovou kritiku systému ani do sebe zahleděnou obhajobou konzumu, ale o snímek z prostředí vysokých finančnických kruhů. A smysl má hned z několika důvodů.

Jake (Shia LaBeouf) a Winnie (Carey Mulligan) jsou na první pohled normální mladí zasnoubení Newyorčané. Ovšem několik drobností je od vrstevníků odlišuje. Jake je nadějným finančním makléřem ve společnosti svého mentora Louise Zabela. Jenže Zabel spáchá sebevraždu, neboť korporace z ničeho nic krachuje.
Wall Street: Peníze nikdy nespíDo toho se na scéně objevuje Minniin otec, s nímž dívka roky nemluví a který se skrz Jakea snaží kontakt obnovit. Otcem není nikdo jiný než Gordon Gekko (Michael Douglas), známý „žralok“ ve vodách finančnictví. Gekko se zrovna vrací z vězení, kam ho jeho podvody před lety dostaly. Jake tak řeší nejen vlastní vztahy se snoubenkou a nevypočitatelným skorotchánem, zároveň ale pátrá po tom, kdo má prsty v nenadálém Zabelově krachu. Aby toho neměl málo, na jeho finanční pomoci je odkázán jeden ambiciozní výzkumný projekt.

Režisér Oliver Stone měl šťastnou ruku při výběru herců. Protagonisté hlavních rolí, ostřílení hollywoodští veretáni Michael Douglass či Josh Brolin, tu odvádí skvělé herecké výkony. Mladý LaBeouf se v jejich záři nijak neztrácí a také ve vedlejších rolích si můžete vychutnat dobře napsané i zahrané party. Výborná je například Suzan Sarandon coby potřeštěná Jakeova matka. Paradoxně nejslabším článkem je tu postava Winnie. Snad je to vinou scénáře, který ji předepisuje v každé druhé Jack a Winniescéně brečet, utěšovat a být utěšována a být tak minimálně jen sama za sebe.

Wall Street láká exkluzivním prostředím, kde miliony lítají vzduchem a kam se normální smrtelník jen tak nepodívá. Na druhou stranu se může lehce stát, že právě proto se vám budou zdát obyčejné lidské peripetie ústřední dvojice občas odtažité. Lidová moudrost praví, že za peníze si sice štěstí nekoupíš, ale líp se brečí v limuzíně než v autobuse. Když Winnie s Jakem řeší, že se budou muset uskromnit a vrátit briliantový prsten, nelze se rčením než souhlasit. Výrazným motivem je tu také konfrontace starosvětského poctivého přístupu k firmě versus honění ega. A sebevražda Zabela, představitele těch zodpovědných, je víc než výmluvným gestem.

Dvě hodiny v sále uplynou při sledování filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí rychleji, než bychom čekali. Je to totiž v zásadě dost inteligentní podívaná. Jistě, kdo chce, může jen tak pozorovat plynoucí obrázky a vnímat základní linii příběhu. Ochudí se ale nejen o zajímavé momenty, ale i o momenty v tom dobrém slova smyslu poučné.

Wall Street: Peníze nikdy nespí
USA, 2010, 127 min, do 12 let nevhodný
Režie: Oliver Stone
Hrají: Michael Douglass, Shia LaBeuf, Carey Mulligan, Josh Brolin
Premiéra v ČR: 30. září 2010