Milion, nebo smrt člověka? The Box je brak, který chce být brakem za každou cenu

Stefan-Titka

U dveří objevíte záhadný balíček, v němž se ukrývá obyčejná krabička s tlačítkem. Druhý den k vám přijde tajemný muž bez půlky obličeje a udělá vám neobvyklou nabídku: když tlačítko zmáčknete, stanou se dvě věci. Dostanete v hotovosti jeden milion dolarů, zároveň ale zemře někdo, koho neznáte. Co uděláte? Ve filmu režiséra Richarda Kellyho toto dilema řeší Cameron Diaz s Jamesem Marsdenem. A můžete vzít jed na to, že to nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Varovat by vás mělo už i jméno režiséra a scenáristy Richarda Kellyho, který má na kontě kultovního Donnie Darka a s rozpaky přijatou Apokalypsu, tedy filmy, co mají do škatulky jednoduchých, divácky líbivých záležitostí opravdu hodně daleko.

James MarsdenKelly si tentokrát vypůjčil námět u sci-fi autora Richarda Mathesona a jeho povídky Button, Button, která se už v polovině osmdesátých let objevila zfilmovaná v mysteriózním seriálu Zóna soumraku. Tam, kde původní povídka končí, se Kelly teprve rozjíždí k další nepříliš srozumitelné filmové hříčce. Bohužel.

Děj, který nestíháte sledovat
The Box je totiž jinak stylově velice vytříbený film. Dýchají z něj nejen retro sedmdesátky, ale především „braková“ literatura se všemi svými bláznivými zápletkami a šokujícími pointami. Důležitě a záhadně mluvící muži bez půlky tváře, záhadné krabičky s tlačítkem, nervy drásající hudba, která jako by vypadla z nějakého starého sci-fi filmu – Richard Kelly si hraje a minimálně první třičtvrtěhodinku vás tahle hra baví, i když si uvědomujete, že díky nastavenému žánru může Kellymu projít prakticky cokoliv. Jestli braková sci-fi literatura někdy měla nějaké pravidlo, pak to, že nic není dost přitažené za vlasy, aby to nesneslo povídku nebo román.

Kelly toto pravidlo ctí, v průběhu filmu ale zároveň nechává zmizet onu lehkost a přímočarost původního námětu. Výchozí jednoduchou situaci zahustí dějem, který běžný divák nestíhá sledovat a hlavně zapojovat do souvislostí. Otázky se na sebe nabalují jedna na druhou, odpovědi ale na konci nepřichází. Ke konci je vám už vlastně i jedno, co se stane, protože stát se může de facto cokoliv.

Ostatně i tohle řešení má něco do sebe, kdyby středobodem příběhu nebyla naprosto jednoduchá zápletka se záhadným tlačítkem na krabičce, kterou vám někdo nechá za vašimi dveřmi. V jednoduchosti je síla, ale říkejte to zrovna Richardu Kellymu…

The Box
USA, 2009, 115 minut
Režie: Richard Kelly 
Hrají: Cameron Diaz, james Marsden, Frank Langella, Gillian Jacobs, Celia Weston a další

Premiéra v ČR: 4. února 2010