Milujte nás aneb Jak kovbojové Mig 21 přicválali do vesnice

Jana-Moravcova

Do Olomouce přijela oblíbená chlapecká taneční a pěvecko-striptérská kapela z Prahy 5, Smíchova jménem Mig 21. Narvané Účko potleskem směle odpovídalo na otázku, kde pánové našli tu drzost na další klubové turné i přesto, že už šest let nevydali novou desku. Jirka Macháček a spol. totiž pravidelně odzbrojují svým bezprostředním šarmem nejen tetu Mirku a vracející se mámu, ale i všechny děvenky. A tancující pány taky.

Ano, ano, je to tak. Mig 21 je kapela, která na hudebním nebi přežívá obdivuhodným způsobem. Žije především ze čtyře velkých hitů let minulých (Tančím, Malotraktorem, Slepic pírka a Snadné je žít), ovšem s velkým úspěchem obráží nejen festivalová pódia, ale i více či méně útulné kluby. Tam dává publiku půl hodiny prostor pro navození patřičně vypité atmosféry, Mig 21 v Olomoucinačež s úsměvem nakráčí ve zbrusu nové kovbojské image a spustí z plna hrdla hitovku Venkovan kluk. Kdo by pak tyhle kovboje nemiloval?  

Ze striptýzového baru rovnou na koncertní pódia
Frontam a zpěvák Jiří Macháček častokrát chválí bouřící publikum a burcuje ho k ještě větším ovacím a ke spolupráci. Jak by taky ne, když díky lidem mohla kapela opustit striptýzový bar, v němž její členové tančili, a vrhnout se na hudební dráhu? Tak to alespoň tvrdí mistr Macháček, který početný dav s trpělivostí sobě vlastní učí nápěv Malotraktrorem. Klubem tak zní spokojené „drn drn drn dr drn dr drn“ a Jirka odhazuje v dál svůj zpocený kovbojský klobouk, důležitou rekvizitu, kvůli níž dostal náležitě vyčiněno basák Tomáš Kurfirst. Tomáš si totiž kovbojský klobouk ke své smůle zapomněl doma, takže mu jej musel půjčit bubeník Jan Hladík, jenž není za bicími tolik vidět. Jiří ale tuhle nepříjemnost nepřešel; publikum mu odpočítalo výprask paličkou, který zpěvák za hurónského "Přijeli jsme na koních."pokřiku „hanba, hanba, hanba“ basákovi vyplatil.

Docení country i Amerika?
S kapelou Mig 21 se prostě nenudíte, ani po stošedesáté. A kdyby bylo přeci jen nejhůř, vytáhne Jiří zelenou nafukovací kytaru a za rytmického pohazování přerostlou patkou předvede, jak procítěně umí „zahrát“ melodii ze songu Na zotavenou.

Ani na olomouckém koncertě ale nepřišli pravověrná hudební fans zkrátka. Pánové si nachystali novou písničku, která až v poslední třetině koncertu vysvětlila, proč má celá pětice na nohách zánovní kožené kovbojské boty a zmíněný outfit. Aktuální skladba Máma se vrací, podle které se celé podzimní klubové turné jmenuje, je totiž čistokrevné country, kterou jistě docení i v Americe, kam Mig 21 své turné přesouvají. Kdy? Až se dosyta nabaží českých holek.

Máma se vrací
http://www.youtube.com/watch?v=D6EY6ECU7u4

Mig 21
6. 10. 2010, Olomouc, U-klub
Setlist: Venkovan kluk, Tančím, Bývá mi úzko, Jaro, Periferním pohledem, Sviť, Sviť světlomete, Člun, Svěřím se ti, sněhuláku, Vlajky vlají, Na zotavenou, Máma se vrací, Tančili čile, Snadné je žít, Bobby Brown, Slepic pírka, Skejt, Ho-Ka-He
Přídavek: Traktorem, Maj vej

Česká část podzimního klubového turné Mig 21:
7. 10.  Ostrava  (Garage Music Clib), 8. 10. Pardubice (Žlutý pes), 14. 10. Brno (Fléda), 16. 10. Krnov (Kofola Music Club)
Mig 21 se představí na dvou předvánočních koncertech v pražském Lucerna Music Baru –  8. a 9. 12. 2010.
Na Kouli: Moje máma je těhotná, hlásí Mig 21
Témata:, ,