Mise Gabrielly Cilmi splněna. Je zpátky s retrem

Jana-Moravcova

Před dvěma lety přilétla tehdy sedmnáctiletá Australanka Gabriella Cilmi jako hurikán. Do kolen fanoušky popu dostával nejen její mladičký zjev a skvělá barva hlasu nápadně připomínající Macy Gray nebo Anastaciu, ale i hravý debut Lessons To Be Learned s hitovkou Sweat About Me. Po dvou letech Gabriella tasí novinku nazvanou Ten, kterou z části pojala jako poctu osmdesátkovému disku.

I když svou muziku o dva roky starší a moudřejší

) si asi budeme broukat ještě hodně dlouho. Jak by ne, když jej chytrá Horákyně zařadila jako bonus v remixové podobě i na novinku?
Ta oproti první desce, možná i díky dvěma nápaditým producentům, vyznává populární taneční trend dneška. Nic to ale nemění na Gabrielliných kvalitách, které jsou jasně dané už od začátku – ta holka má talent nejen hlasový, ale i skladatelský.

Pod taktovkou producentských králů současnosti
Album Ten dostala na starost armáda producentů, největší slovo ale mělo duo Dallas Austin a Greg Kursten. Gabriella Cilmi: TenPrvní jmenovaný hojně spolupracuje například s Madonnou, Gwen Stefani nebo Pink, Greg Kursten má zase na kontě obě desky Lilly Alen, X od Kylie Minogue, poslední nahrávky Britney Spears a Nelly Furtado a debut Little Boots. Hutný základ pro novinku bychom tedy měli jasný. Kursten navíc odkrývá záhadu, proč zní skladba Invisible Girl úplně stejně jako Spearsovic hit If You Seek Amy. Jestli vám ještě stále není jasné, jak by album Ten mohlo znít, tak si k těmhle dvěma pánům přimyslete rozverné retro v podobě rozjuchaných osmdesátek, a máte obraz Gabrielly Cilmi roku 2010 v kostce.

Desku otevírá singl On a Mission, který na sebe i celé album prozradí všechno potřebné hned v prvních tónech. Ve zběsilých synthpopových rytmech deska začíná a hned tak nekončí; vydýchat vás Gabriella nechá až před polovinou v baladě Defender. Klidnější ráz si pak deska drží víceméně až do konce a kromě dynamických songů Robots a Superhot se nese v duchu debutu; funky vypalovačka s názvem Let Me Know a pop-soulová skladba Superman alespoň trošku uklidní ty fanoušky, které prvotně vyděsil jednoznačný taneční ráz novinky.

Koukněte na klip k On a Mission

Závěrečné ovace ale rozhodně nepřipadají jen armádě výtečných producentů. Cit pro trendy taneční skladby má i sama Gabriella Cilmi, autorsky se podílela na všech kusech. Plusem budiž, že odporným umělým dojmem (což bývá největší úraz tanečních desek) nepůsobí ani jediná. Naopak z většiny tracků se vyklubaly velmi chytlavé kousky (Hearts Don´t Lie, Love Me Cos You Want To), kterým dominuje jak rytmus a bezvadný zpěvaččin hlasový fond, tak i cit pro retro zvuk (What If You Knew, Boys).

Nezbývá než se těšit na párty pod širým nebem. Živelná Gabriella Cilmi se totiž letos představí na tuzemském JamRocku 2010.

Gabriella Cilmi – Ten
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 57:57

Seznam skladeb: On a Mission, Hearts Don´t Lie, What If You Knew, Love Me Cos You Want To, Defender, Robots, Superhot, Boys, Invisible Girl, Glue, Let Me Know, Superman, Sweet About Me (Twenty Ten Version)

Témata: