Misha „tomu dává energiu“. Jen škoda zbytečných efektů

Jana-Moravcova

Slovenka Misha na nové desce Ako nikdy predtým opět předvádí, co dokáží její hlasivky. Škoda jen, že přistoupila na hru zvukových efektů a laciných doplňků atmosféry; kdyby jich nebylo, mohla by novinka kandidovat na to nejlepší ze slovenského popu roku 2010.

Zlatá Slavice, majitelka fantastického hlasu a dnes už čtyř desek. To je Misha, originální a nápaditá interpretka, pro niž je výjimečnost takřka životní styl. Její aktuální album Ako nikdy predtým proto může leckoho zklamat. Šestnáct skladeb na jednom disku je poměrně dost, obzvlášť, když se začátek táhne jako med a chutná nevýrazně.

To je problém hned úvodní skladby 21 dní, která zní až neuvěřitelně prvoplánově. Zcela mimo dosavadní Mishin přístup k hudbě se tu objevuje doplňkový operní zpěv a rádoby dramatický zvuk bouřky s dešťem. Lépe není ani ve dvojce Ako nikdy predtým. Ač Misha zpívá „dávám tomu energíu ako nikdy predtým,“ opak je pravdou; v tuhle chvíli se deska tváří, jako by veškerou energii poztrácela někde mezi vybalením z obalu a zasunutím do přehrávače.
Následující balada Blind Love si naštěstí na energetickou tyčinku nehraje a i díky bezchybnému vokálu a klavírní lince je prvním kouskem, který si zaslouží pozornější poslech. Blýskání na lepší časy potvrzuje i singl Budeme Alright s chytlavým refrénem a hlasem Richarda Müllera, stejně jako nádherně andělská klavírní balada Krídla. Misha ale pořád hraje na jistotu. Experimentů a nadčasovosti, které vyčkávají na druhém konci desky (Zobuďte ma, If), by se na začátku posluchač nedobral, ani kdyby byl detektiv.

Poslechněte si Krídla

http://www.youtube.com/watch?v=EYI0G7smMVE

Druhým zásadním kiksem je naprosto nepochopitelně použitý efekt v Ako dlho sa to dá. Proč? Kvůli ozvláštnění? Ale ne, to přece umí Misha lépe než paskvilem vlastního bezchybného hlasu. Nebo že by prostě jen trend? Možná. Různými samply se to tu hemží přeci jen více, než jsme zvyklí; nejen v plně elektronizované Ako dlho sa to dá, ale i v rozverné Nie si moj štýl a diskotékové You Can Do This. Obě skladby sice patří k tomu energičtějšího, v určitých momentech jsou všask skoro nesnesitelně rozjívené.

Třetím a posledním omylem je celková délka. Kdyby se některé skladby (například 21 dní, Ako dlho sa to dá, Radio edit singlu Krídla) do nominace na finální podobu alba nedostaly, zněla by deska svižněji, energičtěji a nápaditěji. O nudě by zkrátka nemusela být řeč.

Je pravda, že na novince Misha zní tak, jak říká název alba – ako nikdy predtým. Finální pocit z nesourodého celku se potom nachází na půl cesty mezi radostí z některých skladeb plus sebejistého vokálu a rozčarováním z popsaných laciných a naprosto zbytečných pasáží. I přes zpátečnické zbytečnosti ale bude Misha se skladbami jako my Heart Is Crying i nadále patřit k tomu lepšímu, co československá pop-R´n´B scéna může nabídnout.

Misha – Ako nikdy predtým
Vydavatelství: EMI/Virgin
Celkový čas: 57:40
Seznam skladeb: 21 dní, Ako nikdy predtým, Blind Love, Budeme Alright s hlasom Richarda Müllera, Krídla, Ako dlho sa to dá, Nie si moj štýl, Príde to, čo má, Nespokojená, My Heart Is Crying, If, Zobuďte ma feat. AMO, Close To You feat. Nironic, OSB, You Can Do This, Uuuh feat. Robo Papp &2H+, Krídla (Radio Edit)

 

Témata:,