Mlčení jehňátek na britský způsob. Lamb rozsvítili Lucernu

Stefan-Titka

Britské elektronické duo Lamb vydalo v roce 1996 eponymní album, po kterém následovaly ještě čtyři. V roce 2004 pak k velké lítosti fanoušků kapela ohlásila rozpad. Až letos se triphopová dvojice, která se nebojí kombinovat drum´n´bassové rytmy s jazzem a výrazným ženským vokálem, rozhodla pro comeback. V rámci něho vůbec poprvé zavítala i do České republiky a rozparádila natěšené fanoušky.

Lehké to Lamb ale neměli, protože začali hrát až chvíli po desáté hodině večerní, což nebylo úplně ideální (poněkud zdlouhavá příprava pódia po předkapele U-Prag zabrala skoro tři čtvrtě hodiny). Lidi ale přesto vytrvali. Aby taky ne, když už pár dní hlásili pořadatelé VYPRODÁNO. Ještě před samotným začátkem celé akce se před vstupem odehrál souboj o lístky na černém trhu, kde se ceny vyšplhaly až na tisíc korun za lístek.

Lamb stále umějí dostat lidi do varu
Po kvalitou kolísavých U-Prag konečně vešla na pódium éterická Lou Rhodes a rozdováděný Andy Barlow. Na úvod Lamb nikam nepospíchali a začali zvolna. Lou předvedla svůj uhrančivý hlas, který se měl v průběhu večera ukázat naplno. Support kapele dělal basista Jon Thorne, který basovou linkou dunil někdy tak, že se vám zavlnilo oblečení na těle. Když už jste si ale mysleli, že se příjemně provlníte až do konce koncertu, Lamb vzápětí přitvrdili a ke slovu se dostaly třeba i bubny připravené vepředu na pódiu, se kterými Andy Barlow udával strojový rytmus, přivádějící publikum do varu. Koncert díky těmto „vsuvkám“ dostával hodně energický nádech.

Poslechněte si píseň Gabriel

Vůbec celý večer, jak se zdálo, si elektronické duo nadmíru užívalo. Hlavně Andy Barlow si počínal jako ryba ve vodě, neustále pokřikoval do davu a gesty ruky vyzýval lidi ke spolupráci, nebo je naopak utišoval; to když přišly na řadu nejznámější hity skupiny jako Gorecki a Gabriel, kde začíná Lou Rhodes v podstatě do ticha. Na konci čekal zaslouženě největší potlesk večera, který, jak se zdálo, dvojici z britských ostrovů skoro až dojal. Kapela dvakrát přidávala a v závěru padl Andy Barlow, nadšený z Prahy, na kolena. Před vyprodanou Lucernou děkoval za výborné přijetí. Lou Rhodes se přidala. Minimálně si v české metropoli dokázali, že svou hudbou stále umějí dostat lidi do varu. Třeba by to mohl být nový impulz pro jejich další tvorbu.

Poslechněte si píseň Gorecki

Lamb
30. července 2009, Lucerna Music Bar, Praha