Mlsáte rádi? Pusťte si k tomu nespavce jménem Owl City

Jana-Moravcova

Přihlaste se - kdo z vás ještě neslyšel hitovku Fireflies? Synthpop má teď nového krále. Jmenuje se Adam Young, je mu 23 let a říká si Owl City. Začátky sice neměl jednoduché, ale díky MySpace se zviditelnil natolik, že si ho pod křídla vzala velká vydavatelská firma. Dnes má Adam na kontě přes milion prodaných kusů debutového alba Ocean Eyes a ještě daleko víc spokojeně se usmívajících a namlsaných fandů.

Adam Young alias Owl City začal „soví“ hudbu dělat po nocích, aby zahnal nespavost. Možná proto zní jeho debutová deska Ocean Eyes jako něžná elektronická ukolébavka. Některé kousky si pustíte večer před spaním, jiné užijete pro nekonečné tancování pod diskokoulí, všechny ale dosáhnou stejného efektu; budete se po nic usmívat, jako kdybyste právě spořádali cukrový bonbon.

Elektronika s nefalšovaným zpěvem a živými nástroji
Pokud rádi mlsáte, je pro vás deska Ocean Eyes jako… pečená. Není divu, že si „počítačová hudba“ doplněná o chytlavý zpěv našla tolik příznivců nejen v Adamově domovské Americe, ale i v Evropě.
Příjemný hlas Adama Younga je sice cíleně upravený elektronicky, v promyšlených refrénech ale dává skladbám punc poprockových pěveckých linek. Minimálně v tomto ohledu je Owl City jinde než podobné elektronické projekty; obejde se bez jednoduchých a neustále se opakujících popěvků a rozvíjí klasickou skladbu s refrény a slokami. Stejně tak u něj nenajdete agresivní beaty a elektronické zvuky, které bodají do ušních bubínků. Adam Young na desce působí jako rozverný kluk, který se vydal hledat elektroniku do luk, polí a městských parků (v čemž trošku přopomíná amerického experimentátora

, kterého vřele doporučujeme.)

Poslechněte si hitovku Fireflies, kterou na YouTube vidělo přes 17 milionů lidí

Pokud se vám zdá, že v začátku The Bird & The Worm slyšíte kytaru, vězte, že vás nešálí sluch. Díky klavíru a rytmu, který určují bicí, má tahle písnička nejvíc poprockový sound z celého alba. Navíc je to typický prázdninový soundtrack. Jakou jinou písničku si pouštět cestou na výlet než tu, ve které se rozverně zpívá jestli jsem tvůj Owl City  - Ocean Eyeskluk/pojďme to zkrátit (pamatuješ, jak jsme tehdy v září zase sbírali jablka?)/A pak se půjdeme projít do kukuřičného pole/a já tě políbím mezi uši.
Společně s kytarovým duetem The Saltwater Room (zahostovala si tu mladičká američanka Breanne Düren) tak The Bird & The Worm (

) tvoří akustičtější část alba, i když zvukem akustické kytary překvapí i skladba Tidal Wave, která si jinak plave na elektronických kudrlinkách.

Owl City prostě hladí po (d)uši. Ať už se jedná o dva nejznámější hity, které si vydobyly celosvětový úspěch, tedy singly Fireflies a Vanilla Twilight (

) nebo remix hitu Hello Seattle. Jak milé tancovat na písničku, ve které se zpívá Ahoj, Seattle/jsem dorůstající měsíc, který svítí na tvou tvář/převleču se za prášek na spaní/a ty mě spolkneš.

Koukněte na jedno z řady videí, které inspirovala skladba Hallo Seattle

http://www.youtube.com/watch?v=G2-DA73VSqM&feature=related

Dvanáct skladeb a dva bonusy na Ocean Eyes nabízí víc než jen elektronický kolovrátek. Kromě plnohodnotných, zábavných, rozupustilých, v dobrém slova smyslu rozumbradovských textů a mužského a ženského zpěvu přináší i živé nástroje. Adam Young svou první desku nepřesytil elektronikou, ale dal dohromady melodické synthpopové dílo. Číst ho můžete v několika módech – snovém, diskotékovém nebo poprockovém. A nebojte se, že by vás to nebavilo. S každým dalším poslechem překvapí Oči oceánu něčím jiným.

Owl City – Ocean Eyes
Vydavatelství:
Universal Music
Celkový čas: 52:44
Seznam skladeb: Cave In, The Bird & The Worm, Hello Seattle, Umbrella Beach, The Saltwater Room, Dental Care, Meteor Shower, On the Wing, Fireflies, The Tip Of the Iceberg, Vanilla Twilight, Tidal Wave, Hello Seattle (Remix), If My Heart Was a House

Témata:,