Mňoukání, vrčení, řvaní. Víte, co znamenají všechny zvuky, které kočka vydává?

Paga

Jestli máte kočku, setkali jste se už s celou paletou zvuků od hysterického vřískání, přes něžné mňoukání až po vzrušené vykřikování. Co ale znamenají? A kdy jsou voláním o pomoc?

Kočky, podobně jako děti, vydávají zvuky, když něco chtějí. A jsou jenom tři věci, po kterých mohou toužit – jídlo, voda a náklonnost. Pak je ještě samostatná kolonka, která může znamenat, že potřebují pomoct. Ale většina koček bude trpět spíš potichu, i když to nemusí být pravidlem. Každopádně byste měli rozeznat, co jednotlivé zvuky znamenají.

Kategorie běžných zvuků

Kočky v lidské společnosti vrní, mňoukají nebo „pípají“. Znamená to, že jsou spokojené, chtějí vás pozdravit nebo popohnat. Na tom není nic neobvyklého. Tyto zvuky se učily od malička od maminky nebo svých sourozenců. Jenže existuje něco kolem dvanácti druhů mňouknutí a každé něco znamená.

Nebudeme je rozebírat každý zvlášť, protože každá kočka je jiná, a navíc by musela být součástí článku zvuková stopa, aby nedošlo k nějakému komunikačnímu šumu. Každopádně tyto zvuky se dají rozdělit do kategorií normálních mňouků a zvuků, které značí problémy.

Čím delší a naléhavější, tím horší

Krátká a víceméně potichá mňouknutí jsou normálním vyjadřovacím prostředkem. Třeba když je za oknem pták, bude kočka „nadávat“, protože je rozrušená. Zpozornět byste měli, pokud kočka nepřestává mňoukat. To bude ale s největší pravděpodobností znamenat  „dej mi kapsičku“ nebo „pojď mi otevřít“.

Mňoukání v nižších tónech může znamenat nespokojenost – například když kočky žerou granule, ale raději by si daly kapsičku. Asi si domyslíte, že vrčení je známkou nelibosti. Říkají tím: „Běž ode mě pryč!“

Kdy se však o kočku bát? Samozřejmě pokud nemá jídlo nebo vodu, měli byste jí vyjít vstříc – nakrmená kočka je spokojená kočka. Nicméně mňoukání může upozorňovat i na zdravotní komplikace.

Když jde o život

Pokud mňoukání vaší kočky zahnuje opravdu vysoké a dlouhé táhlé zvuky, něco není v pořádku. To samé platí, pokud už to nepřipomíná ani tak mňoukání, jako spíš vytí. Pak určtě neváhejte a prověřte, jestli se vašemu miláčkovi něco nestalo, popřípadě jeďte rovnou na veterinu.

Avšak ne každá kočka je „upovídaná“. Kocouři bývají „němí“, i když to není pravidlem. To vy jste se svou kočkou pořád, je to vaše zvíře, a proto byste měli poznat, že se něco děje. Když se kočka začne chovat jakkoliv nestandardně (močí, kam nemá, jenom polehává…), okamžitě se snažte zjiztit, proč se tak děje. Aby pak nebylo pozdě.