Mobilní aplikace, bez kterých nedáme ani ránu

Lucie Bryndová

Žijeme v době, kdy se bez mobilních aplikací neobejdeme. Se svými přáteli nebo rodinou komunikujeme prostřednictvím aplikací sociálních sítí, přes appky hledáme dopravní spojení nebo hledáme ubytování, zjišťujeme, jaké bude venku počasí, a dokonce i nakupujeme jídlo. Jaké jsou ty nejlepší mobilní aplikace, na co všechno je používáme a které jsou ty nejvíc ujeté?

  • Komunikace. Nejčastěji využíváme aplikace ke komunikaci. Patří mezi ně Messenger, WhatsApp a Viber. Není snad uživatele chytrého mobilního telefonu, který by alespoň jednu z nich nepoužíval nebo neznal. Jsme na nich závislí podobně jako na Facebooku či Instagramu, umožňují nám komunikaci zdarma přes mobilní data a sdílení obrázků či videí a telefonování nebo nahrávání vzkazů.
  • Úprava fotek a videí. Ať už chceme nebo ne, digitální doba posunula svět fotografie neznámo kam. Dneska už fotí kdokoli cokoli a protože samozřejmě chceme, aby naše fotky vypadaly co nejlépe a my na nich taky, proháníme je nejrůznějšími filtry nebo fotky rovnou fotíme přes aplikace, které v sobě již filtry mají. Existuje jich spousta, tak mrkněte do AppStore nebo GooglePlay a hrajte si. Některé appky jsou tak vychytané, že se kvalitou výsledné fotografie dokáží vyrovnat i složitějším grafickým editorům, přitom je jejich používání velmi snadné.
  • Hudba. Dříve jsme si chodili kupovat CD nebo stahovali hudbu na internetu, dnes si ji můžeme pouštět prostřednictvím aplikací. Ať už je to Spotify, kde můžeme poslouchat na co si vzpomeneme nebo appky různých rádiových stanic, Youbube či Shazam, přes který můžeme najít hudbu, kterou zrovna někde slyšíme a neznáme.
  • Hry. Aplikace všech operačních systémů nabízí neuvěřitelné množství zpoplatněných her nebo her zdarma. Kromě klasických her už můžeme hrát hry ve virtuální realitě se speciálními brýlemi. Kam se svět her posune, zůstává otázkou, ale už teď z toho docela mrazí.
  • Sport a výkonnost. Nemáte čas nebo se stydíte chodit do posilovny, jít si ven zaběhat, projet se na bruslích nebo na kole? Nevadí, na trhu je nepřeberné množství mobilních aplikací, které vám pomůžou s tréninkem i v pohodlí domova. Pokud přece jen vyrazíte ven, můžete si pomocí dalších chytrých aplikací přesně změřit vzdálenost, kterou jste urazili, počet kalorií, průměrnou frekvenci a mnoho dalšího.
  • Další. Samozřejmostí jsou také aplikace, přes které hledáme nejlepší restaurace a bary v okolí, jako je například Restu, aplikace, které nám pomohou vyhledat ubytování za nejlepší ceny, jako je například Airbnb nebo Booking. Chcete se naučit základy nějakého cizího jazyka, který ještě neumíte? Pomůže vám Duolingo, Memrise a mnoho dalších. Potřebujete zjistit aktuální stav na vašem bankovním účtu nebo poslat platby? Všechny banky dnes nabízí možnost internetového bankovnictví přes mobilní aplikace.
  • A teď ty nejzajímavější aplikace. Zapomněli jste doma zamknout, zhasnout světlo nebo chcete mít umyté nádobí, vyprané prádlo a zatopeno, než se vrátíte z práce? Žádný problém. Domácí spotřebiče a další vybavení domu se dá již přes speciální software spojit s vaším mobilním telefonem a vy tak můžete svůj „inteligentní dům“ ovládat, odkudkoli se vám zlíbí.
  • Ovládání sexuálních pomůcek. Chcete udělat radost své přítelkyni? Můžete jí jako dárek pořídit venušiny kuličky, které se dají ovládat třeba z druhého konce světa pomocí mobilní aplikace. Stačí si kuličky spárovat přes bluetooth a pak už se jen domluvíte s partnerkou, kdy si je vezme, a můžete jí tak zpříjemnit chvilky, kdy zrovna nemůžete být spolu.
  • Zábava na léto. Milujete hry a zároveň chcete strávit čas s přáteli v přírodě? Máte rádi kešky nebo je vůbec neznáte? Pak musíte vyzkoušet Geocaching, aplikaci, se kterou můžete hrát hru na pomezí sportu a turistiky, při které hledáte ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Hra se hraje po celém světě a může být velkou zábavou.