Móda, která žije na ulici


Hiphopová, ale také punková nebo metalová móda nevznikla v hlavách módních návrhářů, ale na ulici. Pouliční módou se dnes naopak módní návrháři inspirují a jednotlivé styly mezi sebou míchají.

Zatímco množství vrstev, které si na sebe natáhnete, se odvíjí většinou od počasí, módní oblékání je motivováno potřebou zviditelnit se nebo maskovat. Módní trendy se přitom ohlašují více než rok předem. K sehnání jsou časopisy, ve kterých vycházejí vzorníky barev a látek, jež mají být „módní“ příští sezónu. Vzhledem k procesu výroby oblečení mají módní značky o svých budoucích kolekcích většinou jasno dlouho dopředu. Naštěstí se ale najdou i tací, kteří nerespektují trendy, inspiraci čerpají z většího množství zdrojů a vytvářejí si svůj vlastní styl.

Inspiraci a zajímavé kreace z ulice najdete na stránkách Streetpeeper, Trendycrew nebo Japanesestreet.

Mods a jejich obleky šité na míru
ModsSpecifický styl oblékání má každá subkultura, všechny styly můžeme rozdělit třeba i podle  hudby. Jednou z nejvýraznějších subkultur 20. století byli Mods. Tato zkrácenina slova modernists označovala generaci mladých Angličanů přelomu 50. a 60. let., kteří si libovali v oblecích šitých na míru a jízdě na skútrech. Inspirovali se hlavně italskou módou. Z tvrdších mods se stali později první skinheadi, tehdy ještě bez politické vyhraněnosti. Elegance mods v podání dělníků vytvořila obrázek skinheada, jak ho známe dodnes: krátká bunda bomber, úzké kalhoty a vysoké těžké boty. HippieV té době vnikla také subkultura Hippies,  která měla ovšem opačnou filozofii. Její příznivci nosili zvonové kalhoty, květované šaty, indiánské a psychedelické motivy. Do ulice se tak dostala inspirace z přírody.

Vězení jako inspirace
Další styl se zrodil mezi punkáči, kteří si na sebe nastrojili kovové ozdoby, řetězy, navlékli úzké potrhané džíny, trika s provokativními hesly a nastartovali rebélii proti všemu. Metalisti a motorkáři přispěli koženým oblečením a specifickou grafikou na tričkách. Inspirovali se také kulturou rytířů. Oblečení hiphoperů se inspirovalo vězeňskými mundůry a sportovním oblečením. Dnes už se nikdo nepodiví, když si speciální boty na basketbal vezmete jen tak, na chození do města. Díky break dance se zase staly legendou i syntetické sportovní mikiny na zip.

Témata: