Monika Bagárová na cestě za slušným R´n´B

Jana-Moravcova

Hezky se poslouchá, hezky se na ni dívá. Má sametový hlas, velký talent a skromné vystupování. Ne náhodou se křehká Monika Bagárová chytila ve federální SuperStar, kde to dotáhla až na pátou příčku. Z holky, která dělala soul a jazz, se ale pomalu stává árenbíčková princezna s moderním repertoárem. Debutové album Shining je Moničina vstupenka mezi vrstevníky.

Pro mnohé posluchače v jejím věku byla tehdy patnáctiletá Monika Bagárová ze SuperStar jen „ta holka, která zpěvem rozbrečela Karla Gotta a zpívá docela nudný věci“. Od dětství se totiž pohybovala hlavně mimo pop; zpívala v rodinném jazzovém kvartetu. Průprava to byla nicméně skvělá, hlas i vystupování má Monika pro žánr jako stvořené.

Monika Bagárová: Mám ráda Portugalsko a jazz

Pro mladou dívku je ovšem nejdůležitější, aby zaujala hlavně mladší publikum. Jak nevzít dospívající zpěvačce její podstatu a zároveň zacílit do mainstreamu? V jedenácti skladbách desky Shining se Moničině producentskému týmu nakonec podařilo docela vkusně nakombinovat vyšší třídu s tou nižší.

Povedené hostování v Prší
Že má mix R´n´B, soulu a popu u posluchačů zelenou, dokazuje mladá zpěvačka především duetem Prší se slovenským muzikantem Robem Opatovským.

Povedený singl si vysloužil rozverné video, kterému vládne nejen Bagárové zpěv, ale i skvělý outfit a obrovské retrobrýle. Video, které už na Youtube vidělo přes milion lidí, ukázalo, že přesně tudy vede cesta.
Videopokus číslo dvě vyšel také slušně – elektroničtější singl Tanečnice s orientálními prvky sice není tak vyladěnou skladbou jako Prší, zato má moderní a svěží klip, jakým se u nás může mezi popaři pochlubit málokdo.

Monice v soutěži porotci často vytýkali, že svůj hlas nenechá dostatečně rozvinout. Desky Shining se tenhle problém týká také. Tanečnice, Letní láska nebo V síti lásky by si určitě hutnější vokál zasloužily, pak by nemusela veškerá zodpovědnost ležet na ne vždy úplně nápaditém doprovodu. Moničinu zpěvu ale, krom jeho hloubky, v podstatě nic vyčítat nelze.

Ať už se pouští do pohádkového soundtracku Ve dvou z příběhu Zdeňka Trošky Čertova nevěsta, temperamentního portugalského kousku Vem Meu Amor či klavírní balady Hřích, bezchybně intonuje a dobře ladí s charakterem skladby. Ku prospěchu věci je třeba podotknout, že mladistvý sound desky Shining se obešel Monika Bagárová - Shiningbez nežádoucích zásahů oblíbené ladičky hlasu neboli auto-tune.  

Monika na své desce zkrátka s grácií ukazuje, že i s minimem samplů se dá dělat vkusné R‘n’B s tak-akorát-velkou porcí popu, což je vzhledem k jejímu věku i zaměření úplně optimální kombinace.

Monika Bagárová – Shining
Vydavatelství: EMI
Celkový čas: 38:51
Seznam skladeb: V síti lásky, Funky Soul & Jazz, Tanečnice, Hřích, Letní láska, Shaping My Life, Zpívej a hrej, Movin‘ On, Vem Meu Amor, Prší (duet s Robo Opatovským)

Témata:, ,