Monotónní Karton veverek od Wohnoutů je za všechny peníze


Dva roky po úspěšném albu Polib si dědu se tuzemská formace Wohnout opět hlásí o slovo s novinkou s příznačným názvem Karton veverek. Album je prvním digitálním počinem v české kotlině - tedy vydané nejprve digitálně á la Radiohead v rámci hesla „zaplať, kolik uznáš za vhodné“.

Ve čtvrtém songu desky Dokonalá iluze zpívá Matěj Homola: „Ceny jsou velmi lidový…“ a ceny opravdu lidové jsou. Přesněji řečeno tak lidové, kolik je lid ochoten za digitální hudbu zaplatit. Ani milovníci hmatatelné hudby ve formě CD nosičů ovšem nepřišli zkrátka. Karton veverek se dal stáhnout legálně i zcela zadarmo a po nějakém čase se album dostalo fyzicky na pulty obchodů.

Tajemství veverek není nijak složité, není totiž žádné
Tajemství z kartonu odhalíme raději už na začátek, abychom skalním příznivcům „wohnoutí“ originality nezpůsobili postupný šok. Čtrnáct naprosto totožných veverek se motá pořád do kolečka, nezmění polohu ani tempo, až se v té tmě naprosto ztratí. A toho, kdo je pozoruje, po chvíli k smrti unudí.
Čtveřice Wohnout je dnes již téměř klasikou na českém hudebním poli. Stala se symbolem důvtipu, originality a neotřelých rytmů a melodií. Ale životně důležité prvky na nové desce viditelně schází. Už úvodní ABC dá jasně najevo, že něco nebude v pořádku. A ono toho nebude s dalšími a dalšími songy v pořádku víc. Rytmy ve stylu vesnické odrhovačky, nevýrazný zpěv, texty o ničem a aranže podle hesla „minule to fungovalo, tak proč by to nefungovalo i teď?“.

Mdlé, nudné a monotónní! Kdo ukradl ty pravé Wohnouty?
Kupodivu to ale nefunguje. Jako by kluci z kapely najednou ztratili veškerou svou lehkost a nadhled. Složitě se snaží vytvářet melodie a hutné zvuky, kterými posluchače spíše udusí. S každou novou písní máte pocit, že posloucháte něco ze straších kousků, jako třeba v písničce Dvojtrojboj. Načež song skočí do novinky a iluze dokonalosti je opět ta tam.
Zakončeme to příznačně songem Dokonalá iluze a z něj další stěžejní větou celé desk:. „Radši jdeme do p_dele.“ Tím se pravděpodobně vysvětluje celá koncepce alba. Jinak si těžko vysvětlit přítomnost songu Pedro isbek, jeho utahaného výrazu a naprosto stupidního textu („To, že se jednou Pedro vrátí, bylo tak trochu mazaný…“). Tahat Pedra do bordelu z veverek totiž vůči němu není ani trochu fér!

Poslechněte si píseň Kapela na šňůře

Wohnout: Karton veverek
Celkový čas:
55:57

Vydalo: Soundmachime
Skladby: ABC, Kapela na šňůře, Myši na polštáři, Dokonalá iluze, Dvojtrojboj, Pepíčci, Města všecka, Popojedem, Střední proud, Příběh, Pedro isbek, Klání, Myši, Well bloud

Témata:,