Morcheeba: „Dáme si cokoliv, co nám kdo nabídne!“

Hana-Slivova

Anglické triphopové trio Morcheeba se chystá na třetí český koncert během jednoho roku. Do klubu Vltavská s sebou 7. října kromě hitovek přiveze aktuální desku Blood Like Lemonade. A co si mají vzít do klubu fanoušci? Cokoliv, co by Morcheebě mohlo chutnat. "V Praze jsem se párkrát moc pěkně zkouřil, tak doufám, že i tentokrát to bude fajn," říká v rozhovoru třetina Morcheeby Ross Godfrey.

Na webu Morcheeby píšeš, že jednou bys chtěl složit lehce psychedelickou, rozostřenou desku, přesně ten typ, který si rád pouštíš nad ránem po návratu z party. Máš pocit, že se ti s Blood Like Lemonade  podařilo tenhle plán naplnit?
Ross
: Když relaxuju, Morcheebu neposlouchám, to by bylo fakt divný. Ale kdybych nebyl členem kapely, rozhodně bych si u Blood LIke Lemonade odpočinul. Zní jako soundtrack k party ve tři ráno, kdy se trochu tančí a hodně přemýšlí.

Na Blood Like Lemonade se znovu ukazuje, že ty, tvůj bratr Paul a zpěvačka Skye Edwards jste jako jedno tělo a duše, vaše energie zkrátka patří dohromady. Když jste se se Skye před šesti lety na čas rozloučili, věřili jste, že se vám podaří najít někoho s alespoň vzdáleně podobným cítěním hudby?
Věděli jsme, že Skye nikdo nenahradí. Chtěli jsme pracovat s jinými typy lidí, hlavně jsme toužili vyzkoušet nějaké zpěváky-muže. Moc se mi líbí třeba to, co jsme udělali s norským písničkářem Thomasem Dybdahlem.

Proč jste se vlastně tehdy se Skye rozešli?
Potřebovali jsme si od sebe odpočinout. Všichni. Deset let jsme úzce spolupracovali a najednou bylo jasné, že potřebujeme prostor na osobní život a další projekty. Skye chtěla dělat na svých věcech, já jsem se se přestěhoval do Los Angeles a psal filmovou hudbu. V kontaktu jsme ale byli pořád.

Spoiler aneb Žádné překvapení: Co hraje Morcheeba na koncertech? Podívejte se na setlist.fm

Ten večer, když jste se opět sešli, popisovala Skye takhle: „Sešli jsme se v restauraci jménem Julies. Bylo prostřeno pro tři. Dorazila jsem dřív, dala si dvojitou whisky a čekala na kluky. Byla jsem tak nervózní! Ten večer jsme se docela opili a hodně jsme se nasmáli. A taky jsme se dohodli, že uděláme s Morcheebou novou desku.“ Jak na onen večer vzpomínáš ty?
Jo jo, bylo to tak, jak popisuje Skye. Pili jsme víno a povídali si. Bylo skvělý, že se nám podařilo dát náš gang znovu dohromady.
MorcheebaO aktuálním albu Blood Like Lemonade říkáte, že hodně odráží vztahy v kapele. Co je těžší, být ve skupině se ženou, nebo s vlastním bratrem? 
Takhle to nevnímám. Je těžké být v kapele s kýmkoliv, ale když na vztazích pracuješ, je to pak zábava a všechna ta práce se ti vyplatí.

Když jste aktuální desku nahrávali, žil jsi v Americe, Paul ve Francii a Skye v Anglii. Učili jste ji, jak zacházet s přístroji k nahrávání hudby, ona vám pak posílala nahozené melodie, které Paul opatřil texty. To muselo být docela náročné.
Nebylo to úplně "bezkontaktní" nahrávání. Hodně jsem v tu dobu cestoval, jezdil jsem za Paulem i Skye domů do jejich studií. Moc se nám líbilo, že jsme si mohli skládat, jak jsme chtěli; nikdo, žádná firma, nám do toho nemluvil, nikdo na nás netlačil.  

Do České republiky se vracíte v podstatě potřetí během jednoho roku. V parádní atmosféře jste hráli loni na festivalu Rock for People, na podzim pak v klubu SaSaZu. Teď se opět chystáte na klubový koncert. Hrajete raději uvnitř, nebo venku?
Nejraději hraju v klubech a divadlech, máme tam dost času na zvukovou zkoušku a můžeme použít naše vybavení. Festivaly jsou v tomhle směru trochu ruská ruleta, ale je fakt, že atmosféra bývá většinou dobrá.

Sami sebe popisujete jako „indiánské teepee, jehož kostru tvoříte.“ Budete na koncertě v pražském klubu Vltavská pokuřovat spíš indiánskou dýmku míru, nebo něco jiného? Jen aby fanoušci věděli, co si mají s sebou přinést.
Dáme si cokoliv, co nám kdo nabídne! V Praze jsem se párkrát moc pěkně zkouřil, tak doufám, že i tentokrát to bude fajn.

Témata: