Mos Def? Dobrák od kosti, fajn herec a základ hiphopu, říkají čeští muzikanti

Redakce

Do pražského Lucerna Music Baru přijede 27. března na svou opožděnou premiéru rapper Mos Def alias Yasiin Bey.

Syn z učitelské rodiny natočil čtyři desky, prozatím poslední, plná lehkých beatů a žánrových odboček The Ecstatic, vyšla v roce 2009. Hostoval ale také na nahrávkách Kanye Westa anebo ve skladbách StyloPlastic Beach od Gorillaz. Od roku 2012 vystupuje pod jménem  – "nikoliv značkou", jak sám říká – Yasiin Bey.

Spolupracuje s rapperem Talibem Kwelim, spolu vydali v roce 1998 desku Talib Kweli and Mos Def Are Black Star a následně koupili nejstarší brooklynské černošské knikupectví Nkiru. Na jeho pilířích postavili Kulturní a vzdělávací centrum Nikru. Hudební spolupráci s Kwelim by Def rád znovu oživil. Kromě hiphopu a rapování o sociálních tématech se věnuje také herectví, hrál například ve filmech Prosíme přetočte nebo Bloc Party Michela Gondryho.

Co o Mos Defovi říkají tuzemští hudebníci?

Tomáš Konůpka (Android Asteroid)
S Talibem Kwelim posunuli hranice hiphopu, baví mě i jeho feat na Talibově desce Quality, track se jmenuje Joy. Doporučuju!

Orion (PSH)
Mos Defa registruju od desky Black Star s Talibem Kweli. To bylo skvělý spojení. Jeho věci se dobře poslouchají, má svůj osobitej nezaměnitelnej styl. Věc, která se mi od něj snad nejvíc líbí, je Travelling Man z alba DJe Hondy.

Vec
Vynikajácí lyrik, dobrák od kosti. Týpek, co nemá klapky na očích a hlavně na uších a navíc je to sympatický herec. Umím si představit, že by to byl můj soused a chodili bychom spolu na pivo. Nebo možná spíš na čaj.

Lukáš Admiral Kolíbal
Dodnes si pamatuju, jak mi spadla čelist, když jsem ho slyšel a viděl poprvé s Dave Chappellem ve filmu Block Party. Tohle bude fakt zásadní událost pro lidi, pro který je hip hop víc než kšiltovka a kalhoty u kolen. Základní škola, bro!