Muse se bouří proti systému a komponují symfonie

Stefan-Titka

Muse jdou s kůží na trh. Po dlouhém čekání se na pultech konečně objevilo jejich páté studiové album s názvem The Resistance, do kterého britská kapela vkládá nemalé naděje. Jak dopadl jejich dosud nejambicióznější projekt, okořeněný megalomanskou, do třech částí rozdělenou, „symfonií“?

Odpor je nepochybně album, které bude posluchače Muse dělit na tábory. Jestliže předchozí deska Black Holes & Revelationspřišla s novým zvukem s výrazným sklonem k elektronice (směr, který ne všichni kvitovali s povděkem), The Resistance znovu zní „jinak“. Vypadá to, že ne všechny tahle jinakost osloví.
Například r´n´b beaty se sametovým hlasem BellamyhoUndisclosed Desires zní jako song průměrného boybandu, než mu člověk přijde na chuť a objeví v ní progresivní pop; baladická Guiding Light se silným bicím podkresem a kytarovým sólem uprostřed ála Brian May z Queen zas naopak připomene klasický zvuk rockových kapel minulého století.

Poslechněte si queenovskou Guiding Light

http://www.youtube.com/watch?v=80agkfPztfo

Kam je to megalomanství příště zavane?
Nejčastěji skloňovanou inspirací jsou pro recenzenty právě Queen. V United States of Eurasia opravdu nelze přeslechnout výraznou stopu po Bohemian Rhapsody, kdy vám do uší mimo jiné zní typické „queenovské“ vokály. Skladba, i přes svůj lehce patetický ráz, patří mezi to nejlepší na albu a spolu s přiznaným přívěškem v podobě Chopinova Nokturna posluchače na konci ukolébá Bellamy i svou klavírní vyhrávkou. Profláknutý singl Uprising má skvělý rytmus a údernický text, nenápadným šampiónem se ale rozhodně stává eponymní Resistance, jejíž refrén se řadí mezi to nejchytlavější na albu.

Poslechněte si Uprising

http://www.youtube.com/watch?v=TAP5Sr3R638

Muse nemají problém s překračováním vlastního stínu. I když třeba MK Ultra nebo Unnatural Selection z ranku těch nejvíce „Muse“ skladeb připomenou předchozí alba, kapela se snaží za cenu odlivu fanoušků hledat nové cesty. Ostatně, kolik kapel by se na svém album pokoušelo o sedmnácti minutovou symfonii? Exogenesis není něco, z čeho by vám spadla čelist, ale rozhodně je to výtečný kousek. Jenom potvrzuje to, co už všichni vědí – od Muse se ještě dočkáme velkých věcí. Uvidíme, kam je jejich megalomanství zavane příště.

 P.S. K dostání je u nás i verze s bonusovým DVD diskem, na kterém najdete skoro hodinový dokument o tom, jak celé album vznikalo.   

Muse – The Resistance
2009, vydal Warner Music
Stopáž:54:21 
Skladby: Uprising, Resistance, Undisclosed Desires, United States of Eurasia (+Collateral Damage), Guiding Light, Unnatural Selection, MK Ultra, I Belong To You/Mon Coeur S´Ouvre á ta Voix, Exogenesis: Symphony, Pt. 1: Overture, Exogenesis: Symphony, Pt. 2: Cross-Pollination, Exogenesis: Symphony, Pt. 3: Redemption

Témata: