Muž našel foto své amputované nohy na balíčku tabáku

ČTK, mim

Muž ve východní Francii nemohl uvěřit svým očím, když na balíčku s tabákem našel fotografii své amputované nohy. Snímek sloužil jako varování před následky kouření, aniž by k tomu ovšem tento 60letý Albánec dal souhlas.

Muž žijící ve francouzských Metách přišel o nohu v roce 1997 ještě v Albánii během přestřelky. Od té doby chodí o berlích. Domnívá se, že fotografie pochází z místní nemocnice, kam se šel poradit, zda by bylo možné pro něj najít nějakou pomůcku, která by mu usnadnila chůzi.

Snímek objevil jeho syn na balíčku tabáku, který koupil loni v Lucembursku. Končetinu identifikoval podle otcových charakteristických jizev a následků popálenin. U fotografie bylo varování, že kouření ucpává tepny.

Muž podotýká, že nikdy nedal souhlas s tím, aby byla fotka veřejně využita. Jeho právník kontaktoval nemocnici, aby se dozvěděl, jak se stalo, že se fotografie ocitla na balíčku s tabákem. Obrátil se rovněž na Evropskou komisi, která je odpovědná za rozšiřování takových odstrašujících fotografií na tabáku a cigaretách prodávaných v EU.