Muži, kteří nenávidí ženy, vraždí kvůli zvrácené rozkoši


Muži, kteří nenávidí ženy. Ačkoliv názvem by člověk tenhle film zařadil někam mezi vztahové komedie, skutečnost je úplně jiná. Snímek natočený podle prvního dílu knižního bestselleru Stiega Larssona je detektivka, jejíž pozadí je temnější a mrazivější než noc za polárním kruhem.

V příběhu Mužů, kteří nenávidí ženy sledujeme novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), který má za půl roku nastoupit do vězení za údajnou křivou pomluvu. Mikael ale získává zvláštní nabídku od jistého pana Vangera, hlavy rodinného koncernu. Příslušníci této dynastie žijí na ostrově a spojují je vztahy plné nenávisti, křivd a promlčených tajemství. Zde se Mikael pomalu vnořuje do rodinného příběhu lemovaného nacistickou minulostí, aby zjistil, kdo před čtyřiceti lety zabil neteř Vangera Harriet.

Podívejte se na ukázky z filmu

Za Mikaelem se na ostrov dostane i Lisbeth Salander, mladistvá hackerka, která se dokáže nabourat do jakéhokoliv počítače. Lisbeth je nepřístupná a drsná a má kromě Naomi Rapace a Michael Nyqvisttraumatických zážitků z dětství i smysl pro spravedlnost ve stylu oko za oko. Její představitelka Noomi Rapace má netuctové kouzlo a velkou část scén si herecky doslova ukradla pro sebe.

Vyhraněné charaktery, pohybující se na hraně téměř komiksové zkratky, tu fungují jako hlavní tahouni příběhu. Toť jeden z důvodů, proč divákovi ani nemusí dojít, že v kině sedí tři hodiny. Rozřešení samotné detektivní záhady může být jasné dávno před koncem, pozornost diváka tu ovšem drží herecké výkony hlavních představitelů a pochmurná i tajemná atmosféra. Většina záběrů z ostrova se odehrává v zimě nebo v noci; tyhle chladné podtóny nejen dokreslují atmosféru, ale symbolizují i odtažitost a citový chlad většiny charakterů.

Typický severský film
Vraždy, na které se při vyšetřování narazí, se staly ve stylu pseudonáboženských rituálů. Nenávist k ženám a pohlížení na ně jako „ďáblův nástroj“ a motiv sexuálního zneužívání a sadismu se příběhem vine Muži, co nenávidí ženyjako červená nit.
Stejně jako dokumentární prvky kamery, i motiv temných rodinných tajemství a utajované perverzity, která se jednoho dne provalí na povrch, řadí snímek Muži, kteří nenávidí ženy do kontextu švédské, potažmo skandinávské kinematografie. Kamera tu funguje jako oko, které nikterak nepřikrášluje realitu a které neuhýbá ani před znásilněním, pomstou nebo vraždou.

Muži, kteří nenávidí ženy je kriminální thriller, v jehož pozadí čteme otázky týkající se sexuální perverze, ale i viny a trestu. Je to další variace na příběhy o pomstě, o boji dobra se zlem, ale také o síle lásky či přátelství anebo o tom, že člověk občas mívá štěstí v neštěstí“.

Muži, kteří nenávidí ženy
Švédsko/Dánsko/Německo/Norsko
Detektivka, thriller/180 minut
Režie: Niels Arde Oplev
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Peter Harber, Sven-Bertil Taube
Rok: 2009
Premiéra v ČR: 1. července 2010