Na festivalu Colores flamencos v Olomouci zahraje světová hvězda Paco de Lucía


Španělský kytarista Paco de Lucía vystoupí se sedmičlennou doprovodnou skupinou na Horním náměstí v Olomouci v pátek 26. července. Letos šestašedesátiletý Paco de Lucía je bezpochyby jedním z největších žijících hudebníků.

Fenomenální kytarista a skladatel dokázal dostat flamencový žánr do podvědomí světové hudební veřejnosti a také díky jemu se v roce 2010 stalo flamenco světovým dědictvím UNESCO. Vlastním jménem Francisco Sánchez Goméz se narodil 21. prosince 1947 v přímořském městě Algeciras. Původem ze skromných poměrů, si musel své místo na slunci světové hudby doslova vybojovat. Vybaven obrovským talentem a nesmírnou houževnatostí Paco de Lucía již ve třinácti letech dostává první profesionální angažmá jako kytarista v tanečním flamencovém ansámblu Josého Greca a vyráží s ním na turné po světových pódiích. Zcela zásadní bylo jeho setkání s géniem flamencového zpěvu, Camarónem de la Isla. Vydali společně celých deset alb, ve kterých flamenco prošlo cestou od regionálního folklóru k univerzálnímu umění světového významu.

 

Paco de Lucía byl vždy velkým inovátorem a dokázal se ve své hudbě inspirovat i jinými žánry, nikdy však na úkor samotné esence flamenca. Často musel čelit kritice ortodoxních hlídačů “čistoty flamenca” a jak sám říká: “jednoho dne jsem si uvědomil, že ať budu hrát cokoliv, zvuk mé kytary zůstane navždy flamencový, protože jsem kdo jsem a vím, že nemůžu ztratit svoji flamencovou identitu.” Paco de Lucía vydal více jak 30 alb na kterých spolupracuje s hudebníky světových jmen jako Chick Corea či Larry Corryel. Díky setkání s kytarovými velikány Johnem McLaughlinem a Al Di Meolou vznikla kultovní nahrávka Friday Night in San Francisco. Virtuózní kytara Paca de Lucíi zní také v mnoha filmech Carlose Saury a ve filmu Vicki Cristina Barcelona v režii Woodyho Allena. Když Paco de Lucía jako první flamencový kytarista nahrál novou verzi slavného koncertu Aranjuez, sám autor Joaquín Rodrigo se vyjádřil, že nikdy neslyšel brilantnější nahrávku svého díla.

 

Je držitelem několika čestných doktorátů na prestižních universitách a jako první španělský hudebník obdržel tento titul na legendární Berklee College of Music.

 

Paco de Lucía vystoupí 26. července v Olomouci s výjimečnou sedmičlennou doprovodnou skupinou, v níž vyniká především strhující a virtuózní tanečník Farruco.

 

FARRUCO

Antonio Fernández Montoya, “Farruco”, se narodil Seville v roce 1988. Pochází z nejvýznačnější flamencové dynastie Los Farrucos a je vnukem legendárního El Farruca. Poprvé vystupoval ve dvou letech v Berlíně a v šesti letech již byl jedním z protagonistů ve filmu Bodas de Gloria. V 18 letech, v roce 2006 debutoval v New Yorku se svým vlastním projektem “Farruco” za který obdržel nadšenou kritiku. Od té doby tančil na všech významných světových scénách. Kromě spolupráce s největšími flamencovými umělci vystupoval také společně s hvězdami jako Beyonce, Paulina Rubio, Bjork nebo Marc Anthony.

 

Kritika o něm napsala:

„Farruco nepotřebuje přemýšlet o rytmických a melodických frázích . Na pódiu se prostě promění v nezastavitelnou rytmickou bouři. Ve svém tanci umí dosáhnout toho největšího napětí, dokáže zelektrizovat publikum jako provazochodec bez záchranné sítě.. “

 

„Dva a půl tisíce lidí v sále přestalo dýchat a s vypětím všech sil pozorovalo démonické pohyby jeho těla a tleskání dlaní. Připomínal tornádo, divokého andaluského býka, surový diamant z dědictví velkého El Farruca.“

 

Festival Colores flamencos pořádá agentura Friendly & Loyal. Galakoncert Paca de Lucíi je pořádán ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc a agenturou TK Plus. Vstupenky na tento koncert bude možné zakoupit v síti Ticketportal Vstupenky na ostatní festivalový program bude možné zakoupit v tradičním předprodeji – v Informačním centru Olomouc.

 

Témata:,