Na návštěvě u skvělého kadeřníka B.o.B.

KatarínaStraková

Rappera B.o.B. si možná pamatujete jako toho „malého“ chlápka, který hostuje v hitovém klipu „velké“ Jessie J. Nyní přichází se sólovou deskou Strange Clouds. Raketového nájezdu na první příčku Billboardu po vzoru debutu Adventures of Bobby Ray se u ní sice nedočkáme, kvalitativně ale není o nic horší. Vítejte ve světě kluků, kteří umí napsat hiphopovou skladbu.

Deska Strange Clouds od rappera B.o.B. připomíná zdárnou návštěvu u kadeřníka. Zprvu vám vypláchne hlavu něčím mnohem kvalitnějším, než na co jste doma zvyklí. Poté vám jemnými muzikantskými prsty masíruje mozek a výsledek je znamenitý.

Poslechněte si B.o.B. v YouRadiu

Tenhle kluk dokazuje, že není problém napsat v pouhých třiadvaceti letech inteligentní hip hopovou skladbu. Neomílá dokola otřepaná bravíčkovská témata „láska, sex a trápení“, a když už se takového tématu dotkne, není zbytečně patetický.

Šikovně kombinuje syntetiku s jednoduchou nástrojovou linkou. Jemný zvuk strun akustické kytary skvěle funguje třeba v So Hard to Breath nebo Both Of Us, kde se blýská soprán Taylor Swift. Zpěvačka skladbě dodává popovou něžnost charakteristickou i pro její sólovou tvorbu, v kombinaci s Bobbyho rapem ale nechutná tak přeslazeně.

http://www.youtube.com/watch?v=bE9z4lL1UYU&ob=av2e

Mezi nejpovedenější tracky patří klavírem podložená Arena, kde hostuje Bobbyho vrstevník Chris Brown a ostřílenější kolega T.I.. V popředí stojí i Never Let You GoRyanem Tedderem ve vedlejší roli. Právě Tedder písničce dodává typickou zpěvnost, známou třeba z jeho produkční účasti na Bleeding Love Leony Lewis.

Kromě popových pecek, z nichž by snad každá mohla fungovat jako samostatný singl, se B.o.B na desce ukazuje i jako tmavý rapper, jemuž ani v téhle poloze nechybí přirozený talent pro silné melodie.

Deska přitom ani trochu nečpí prvoplánem, jako se to povedlo například Pitbullovi na Planet Pit (recenze). Album Strange Clouds perfektně graduje, v jednotlivých skladbách i jako celek. B.o.B. si na něm hraje sám se sebou i B.o.B. - Strange Cloudss posluchači, smyčce v Play For Keeps jsou tu zábavně teatrální a Caesarovo „Veni, vidi, vici“, vypůjčené v textu, vůbec nevyzní do prázdna.

B.o.B – Strange Clouds
Vydavatelství:
 Atlantic
Celkový čas: 63:31
Seznam skladeb: Bombs Away (feat. Morgan Freeman), Ray Bands, So Hard to Breathe, Both Of Us (feat. Taylor Swift), Strange Clouds (feat. Lil Wayne), So Good, Play for Keeps, Arena (feat. Chris Brown a T.I.), Out of My Mind (feat. Nicki Minaj), Never Let You Go (feat. Ryan Tedder), Chandelier (feat. Lauriana Mae), Circles, Just a Sign (feat. Playboy Tre), Castles (feat. Trey Songz), Where Are You (B.o.B vs. Bobby Ray)

Témata:,