Na Prahu se snesla metalová bouře amerických Korn


Americká skupina Korn, označovaná za zakladatele a průkopníka nu-metalu, zavítala v rámci evropské části turné Escape From The Studio do České republiky. Průřez toho nejlepšího z celé kariéry přinesl bouřícím fanouškům v holešovické Tesla Areně skvělý zážitek. Jen škoda, že tohle celkem čtvté vystoupení v České republice nebylo delší.

„We want Korn!“ znělo v plnící se hale dlouho předem. Po odhalení stojanu na mikrofon, který pro frontmana Jonathana Davise speciálně vytvořil H.R. Giger,autor podoby filmového fenoménu Vetřelec, už chyběly jen minuty.

Davis v čele kapely zářil
Američtí Korn nastoupili na pódium za jásotu fanoušků a s tvrdým singlem Right Now. Jedinečný hlas Jonathana Davise pak vynikl zejména v písni Coming Undone, do které Korn zakomponovali refrén z písně We Will Rock You od Queen. Hlas Davise byl osou celého vystoupení, stejně jako vyladěná basa Reginalda Arvizu.
Publikum se ochotně přidávalo při každé písni. Na začátku nejstaršího hitu Blind tisíce lidí v sále dodržely zaběhnutou tradici, dřepli si a při Davisových slovech „Are you ready?“ vyskočili zpět na nohy. (Ostatně trend „sedání – vyskočení“ se stále rozšiřuje, včera ho předvedla i jedna z předkapel, The.Switch.) Když Davis po prvních slovech písně Blind zmlknul, půlka haly ho s absolutní samozřejmostí zastoupila.

Podívejte se na videoklip písně Coming Undone

http://www.youtube.com/watch?v=-YNzmmNZXVE

Jonathan Davis kromě zpívání hraje na dudy, takže včerejší koncert zpestřil dudáckým intrem ze skladby Shoots and Ladders. Korn s diváky také v rychlosti secvičili zvednutý prostředníček a to, jak správně zařvat „Fuck that!“. Poté spustili Y’All Want A Single, ve které se tímhle slovním spojením nešetří.

Korn vysekli poklonu Pink Floyd
Nejčerstvější přírůstek do kapely, Ray Luzier, umí své paličky na bubnech náležitě roztočit. Nadupaný rytmus koncertu udával právě on. Krátkým, ale efektním sólem uvedl známou skladbu Freak On a Leash, ze které mrazilo v zádech. Luzier rozpaloval publikum na ploše pod pódiem a ty, kteří seděli, zvedal ze sedaček. Pozadu ale nezůstal ani kytarista James Shaffer, který dostal prostor v brilantně podané Another Brick In The Wall, předělávce od Pink Floyd. S lehkostí odehrané kytarové sólo skoro drásalo srdce.

Obrátili nám českou vlajku!
Po populární a závěrečné Got The Life publikum šílelo. Za to si od Davise vysloužilo označení „incredible“, tedy "neuvěřitelní". Další hit už nepřišel, zato Shaffer po rozhazování drobných předmětů vytáhl českou vlajku. Jinak už si Korn české fanoušky získat nemohli  – jen kdyby ji nakonec nevystavili zrcadlově obráceně! Po vydařeném výkonu kapely to ale nikomu nevadilo tolik jako fakt, že už je konec. Kapela totiž hrála jen asi hodinu.

Poslechněte si Korn živě v písni Got The Life

http://www.youtube.com/watch?v=_MmK-jxoxCk

Korn – Escape From The Studio Europe Tour
9. června 2009, Tesla Arena, Praha

Témata:,