Na YouTube má vzniknout největší virtuální sbor

Redakce

Největší virtuální hudební sbor, jehož se má prostřednictvím serveru YouTube zúčastnit na 900 lidí z celého světa, plánuje vytvořit americký skladatel a dirigent Eric Whitacre. Do projektu se může zapojit kdokoliv. "Jsem rád, že jsem u zrodu toho, co bude podle mého soudu velkým krokem kupředu ve vývoji klasické hudby i ostatních žánrů," řekl podle agentury Reuters Whitacre. Jeho cílem je vytvořit videoklip pro jeho vlastní skladbu s názvem Sleep (Spánek).
Prvním účastníkem, který připojil svůj hlas do projektu Virtual Choir 2010, je basista Alex James. "Je zřejmé, že člověk už nemusí žít ve velkém městě, aby se stal součástí významné hudební scény. Tento projekt je dostupný každému od Manhattanu po Maledivy," prohlásil James.
Whitacreův první Virtual Choir se stal na YouTube hitem, zaznamenal jeden milion vstupů za 60 dnů. Podílelo se na něm tehdy mnoho profesionálních zpěváků. Oproti tomu letošní projekt dává šanci zúčastnit se opravdu všem. Vstupy do aplikace budou možné prostřednictvím YouTube. Na internetové stránce se zájemci dozvědí všechny potřebné informace a budou si moci stáhnout svou vybranou část skladby. Uzávěrka přihlášek je na konci roku 2010. (sli)