Na Zlatých glóbech uspěl Leonardo DiCaprio, vysloužil si potlesk vestoje

Redakce

Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama si odnesl snímek REVENANT Zmrtvýchvstání. Představitel hlavní role Leonardo di Caprio získal ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli a vysloužil si ovace ve stoje. Oceněn byl i režisér snímku Alejandro González Ińárritu. Cena za nejlepší muzikál či komedii patří snímku Marťan. Televizní a filmové ceny se tradičně považují za předzvěst Oscarů, udělují je zahraniční novináři působící v Hollywoodu. Letošní ceremonie se konala za přísných bezpečnostních opatření.

Film REVENANT Zmrtvýchvstání vypráví o americkém lovci a průzkumníkovi Hughovi Glassovi, jenž se po zradě parťáků probíjí divočinou. „Tento film je o přežití, o triumfu lidského ducha, ale ještě více o důvěře,“ řekl na pódiu Leonardo di Caprio, který za poslední tři roky získal už druhý Zlatý glóbus.

Nejlepším hercem filmového muzikálu či komedie se stal Matt Damon. Cenu si odnesl za roli ve snímku Marťan, který vypráví o astronautovi, který během mise na Mars na planetě uvázne. Nejlepším animovaným snímkem je V hlavě. Ocenění za nejlepší cizojazyčný film získalo maďarské drama o vyhlazovacím táboře v Osvětimi Saulův syn.

Ceremoniál v Los Angeles uváděl britský komik Ricky Gervais, známý například ze seriálu Kancl. Ten show provázel již v letech 2010 až 2012 a proslul tím, že ve svých komentářích nikoho nešetřil. Se svými ostrými vtipy začal hned v úvodu. Nejprve oznámil, že se pokusí být milý. Hned vzápětí se ale opřel do amerického herce Seana Penna, který udělal rozhovor s uprchlým mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem. Ten utekl z věznice loni v červenci, Penn se s ním setkal v jeho úkrytu. Pak mu poskytl na dálku rozhovor, který v sobotu zveřejnil časopis Rolling Stone. Mexickým úřadům to prý pomohlo k tomu, aby mohly Guzmána minulý týden v pátek opět zadržet.

„Nejdříve budu vést tento monolog a pak se schovám, že mě ani Sean Penn nebude moct najít,“ prohlásil Gervais. „Změnil jsem se. Tedy samozřejmě ne tolik jako Bruce Jenner,“ dodal v narážce na slavného amerického desetibojaře, který loni podstoupil operativní změnu pohlaví.

První sošku večera získala v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli Britka Kate Winslet, která si zahrála v životopisném dramatu Steve Jobs o zakladateli firmy Apple. Za nejlepší hudbu pro film byl oceněn italský skladatel Ennio Morricone, který složil hudbu ke snímku Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Ocenění pro nejlepší filmový scénář si odnesl Aaron Sorkin za snímek Steve Jobs.

I do oceněného Matta Damona, tedy spíše do jeho nejlepšího přítele Bena Afflecka, který má problémy v manželství s herečkou Jennifer Garner, se moderátor Ricky Gervais neopomněl opřít. Damona označil za „jedinou osobu, které Ben Affleck nebyl nevěrný“.

Nejlepší herečkou v hlavní roli ve filmovém dramatu se stala Brie Larson. Oceněna byla za snímek Room, který vypráví o matce, která se snaží zajistit svému synovi normální dětství i přesto, že jsou již několik let drženi v zajetí v malé místnosti. Nejlepší herečkou filmového muzikálu či komedie se stala Jennifer Lawrence za snímek Joy.

Jednu z cen předávaly i herečky America Ferrera a Eva Longoria, které jsou latinskoamerického původu. V této souvislosti se moderátor večera navezl i do republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Herečky označil „nejen za krásné dámy, ale i za dvě osoby, které chce váš budoucí prezident Donald Trump deportovat“. Trump vzbudil vlnu kritiky za své návrhy masové deportace přistěhovalců.

Vůbec první sošku Zlatého glóbu za svou kariéru získal akční herec Sylvester Stallone, který byl oceněn za vedlejší roli sportovního dramatu Creed. Stallone byl podle všeho natolik zaskočen, že se na pódium během komerční přestávky vrátil, aby svou původní řeč doplnil o poděkování režisérovi Ryanu Cooglerovi a svému kolegovi v hlavní roli Michaelu Jordanovi.

Ocenění si odnesla i zpěvačka Lady Gaga, a to za výkon ve snímku American Horror Story: Hotel. Právě její účast na slavnostním večeru byla nejčastějším tématem tweetů během ceremonie. Druhou nejčastěji zmiňovanou osobou na Twitteru během předávání cen byla herečka Jennifer Lawrence a třetí Leonardo DiCaprio.

Nejlepší filmy Christophera Nolana: Tohle musíte vidět!

Alena Mihulová získala cenu za Domácí péči na festivalu v Palm Springs!

Témata: