Naděžda z Pussy Riot je kvůli vyčerpání v nemocnici

Redakce

Jedna z vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová (23) musela být kvůli vyčerpání a bolesti hlavy hospitalizována. Oznámila to nejprve její kolegyně z kapely, potom i ruské úřady.

Tolokonnikovová si odpykává dvouletý trest ve vězeňském táboře v Mordvinsku. Odsouzena byla spolu s dvěma dalšími punkerkami za loňské vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele, kde Pussy Riot zpívaly protirežimní skladbu Bohorodičko, vyžeň Putina (zpráva)

"Tolokonnikovová si už dlouho stěžuje na zdraví, a tak ji nedávno přeložili do sousední věznice, kde je nemocnice. Je tam už několik dnů," řekla nezávislé televizi Dožď Jekatěrina Samucevičová, které jako jediné člence kapely odvolací soud změnil trest na podmínku. Dodala, že ve věznici v Mordvinsku platí velice přísný režim, její kolegyně musela každé ráno do práce od pěti hodin. "Problém je ale v tom, že je po práci nenechají odpočinout," říká. "Už od soudního procesu trpí bolestmi hlavy, které jsou možná důsledkem vážnějšího onemocnění," dodala.

Na podmínky ve vězení si stěžuje i třetí odsouzená punkerka Marija Aljochinová, která se právě soudí s vedením káznice kvůli uloženým kázeňským trestům. Ty by jí mohly zabránit v případném podmínečném propuštění. (sli)