Nadpozemsky klidná Markéta Irglová nabízí poklad

kristinabila

Plachá plavovláska ve stínu ostříleného hudebníka Glena Hansarda a zároveň nejmladší držitelka Oskara - tak si mnozí pamatují rodačku z Valašského Meziříčí Markétu Irglovou. Markéta se ale vydala na vlastní dráhu, přestěhovala se z Dublinu do New Yorku, vdala se za basistu doprovodné skupiny a do světa pustila první sólovou desku Anar. Hraje si na ní s melodiemi i melancholií.

Anar Markéty Irglové vychází u respektovaného amerického labelu Anti Records a produkci si vzal na starost Tim Iseler, nově i zpěvaččin manžel. Důležitou osobou je pro Anar i íránská hudebnice Aida Shahghasemi. Ta vypomáhá Irglové se zpěvem, ale především hraje na tradiční perský buben, který skladby kupodivu nijak nepřebíjí a naopak jim dodává plný zvuk.

Netradiční je deska i co hudebního formátu. Pryč je typické schéma sloka-refrén-sloka, Irglová si se strukturou skladeb pohrává podle nálady. Hudba pod jejím dotykem plyne jako podzimní večer, neznamená to ovšem, že na desce nenajdeme pravidelnost. Klidné začátky dynamicky gradují, všemu přirozeně dominuje klavír a Markétin intimní sametový hlas. 

Go Back

Třiadvacetiletá Češka se i v sólové tvorbě drží v klidných vodách, přesně tak, jaká byla její role v projektu s The Swell Season s Glenem Hansardem. Přesto je její novinka deska jiná, čistě holčičí, ani stopy po hudební hysterii. Irglová, která do nahrávky uzamkla první rok života v New Yorku, kam se přestěhovala loni v létě z Irska, jede sama za sebe a fanouškům servíruje dvanáct jemných skladeb, mezi kterými ční hlavně Your Company, Only In Your Head, Wings of Desire nebo singl Go Back.

Your Company
Wings of Desire

Cédéčko Irglové se jmenuje Anar. Proč? V perském překladu jde o granátové jablko. Prý „nepěkné nenápadné ovoce“, ve kterém ten pravý poklad odhalíte až po rozkrojení. Bude to platit i o desce? Těžko říct. Není jisté, kolik tuzemských posluchačů Markétin „poklad“ ocení, kolika lidem se bude chtít o desce přemýšlet a klíčovat nekonkrétní melodie.

Tyhle pochybnosti dávají smysl, skladby totiž minimálně při prvním, druhém a možná i třetím poslechu atmosféricky i zvukově splývají. Ponořit se do melancholických melodií ale rozhodně stojí za to. Markéta Irglová - AnarIrglová je na Anaru nadpozemsky klidná a rozvážná a i díky tomu se zasloužila o jednu z nejhezčích sólovek letošního podzimu.

Markéta Irglová – Anar
Vydavatelství: Anti Records
Seznam skladeb: Your Company, We Are Good,  Crossroads, Wings of Desire, Only In Your Head, Divine Timing, Go Back, Let Me Fall In Love, For Old Times‘ Sake, Last Fall, Dokhtar Goochani, Now You Know