Napoleona: Zakázaný klip Struna? To byla špatná reklama

KatarínaStraková

Vymysleli klip, natočili ho, a když se těšili na první reakce, YouTube ho zablokoval. Řeč je o duu Napoleona Pepy Bolana z Mandrage a Kláry Gajové z dívčí skupiny K2 a jejich písničce Struna. "Tohle jsem vůbec nečekala. Písničku jsem před zveřejněním pouštěla oběma babičkám a ani jednu z nich její obsah nepohoršoval. Tak jsem žila v přesvědčení, že je to v pohodě," říká Klára.

Pepo, Kláro, proč jste se rozhodli založit projekt Napoleona?
Klára Gajová:
Napoleonu jsme si založili pro radost. I když oba máme svoje domovské kapely, lákalo nás začít tvořit něco nového od úplného začátku.
Pepa Bolan: Život je prostě dostatečně dlouhej na to, aby si v něm člověk mohl cokoliv vyzkoušet.

Máte pocit, že od svých dosavadních hudebních MandrageK2 projektů potřebujete někam utéct? Nebo si „povyrazit“?
PB:
To ne, jsem jsem vcelku spokojený tvor, ale člověk nemá v životě zapotřebí i důležitější věci a přece je dělá. Hudba je pro mě stále hlavně radost, a čím víc radosti, tím lepší život.
KG: Povyrazit si chceme určitě, utíkat ani ne. Na hudbě mě hodně baví její rozmanitost. Jednu chvíli můžu s holkama řezat do kytary, pak se zase v pozici popové zpěvačky můžu soustředit na svůj hlas a jeho barvu. Jsem ráda, že se moje kapely stylově rozcházejí a já můžu v každé nechat projevit jinou část mého já.

Jak dlouho už na Napoleoně pracujete?
KG:
Zhruba dva roky?
PB: Před dvěma lety jsme si Napoleonu vymysleli a začali na ní makat, pak ale Klára odjela na nějaký čas do ciziny. Potom jsme dělali na desce s Mandrage a pořád se do toho plete něco dalšího, takže na Napoleoně jsme pracovali zhruba týden čistého času.

Pepo, říkáte, že Mandrage a Napoleonu nechcete spojovat, protože jsou to dva jiné, na sobě nezávislé projekty. Já to vidím tak, oba světy spojuje vaše myšlení a osobnost, tudíž je jasné, že je všichni spojovat budou. Jakým způsobem tyto dvě kapely oddělujete vy?
PB:
Já je neodděluji. Do obou kapel vkládám co nejvíce ze sebe, ale každá má jinou ideologii, tudíž není možné, aby šly spolu na rande.

Napoleona je ještě v plenkách, takže je možná předčasné o tom mluvit, ale přesto: Dokážete si připustit variantu, že napíšete písničku, u které si řeknete „když ji nevezmou Mandrage, udělám ji s Napoleonou“?
PB:
Moje písně vznikají primárně od textu, takže je to jasně dané. Dost dobře si nedovedu představit, jak Víťa (Starý, zpěvák Mandrage, pozn. red.) zpívá „ráda se miluju“.

Skupinu Napoleona jste představili singlem Struna, debutové album má prý vyjít v průběhu roku. Budete do té doby vypouštět další singly, prezentovat nové písně?
KG:
Těžko říct, jak to vlastně bude. Necháváme tomu volný průběh.

Chci se chvíli věnovat písni Struna. Její videoklip byl kvůli kontroverznímu obsahu na několik hodin stažený z YouTube. Neumím si představit lepší PR.
KG:
My jsme ale byli celkem naštvaní. Dlouho jsme se s tím připravovali a v okamžiku, kdy měla přijít pro nás první euforická vlna a čekali jsme zpětnou vazbu od posluchačů, se ukázalo, že video je zablokované. Navíc v situaci, kdy jsme se pokoušeli oslovit prvních pár fanoušků, kteří na písničku čekali dlouho.
PB: Nemyslím si, že to je dobré PR. Možná, že kdyby už bylo jméno kapely známé, dá se o tom polemizovat, ale takhle je to PR úplně k ničemu. Video se objevilo na spoustě velkých serverů, ale bohužel bylo nedostupné, takže potencionální fanoušek, kterého by mohla kapela bavit a mohl se tak k ní touto cestou dostat, byl pro nás v tu chvíli pasé. Jemu je jedno, z jakého důvodu to nelze spustit, dál se o song prostě nezajímá. Jediné plus vidím v tom, že se teď máme o čem bavit v rozhovorech.

Předpokládám, že když jste písničku psali, nenapadlo vás, že by se něco takového mohlo stát, že by její obsah někomu mohl vadit. Nebo ano?
PB:
Mě to opravdu nenapadlo, ale moje žena říká, že jsem v určitých věcech natvrdlej.
KG: Já tohle vůbec nečekala, písničku jsem před zveřejněním pouštěla oběma svým babičkám a ani jednu z nich její obsah nepohoršoval, tak jsem žila v přesvědčení, že je to v pohodě.

Ruku na srdce, ten text je opravdu trochu dráždivý, dvojsmyslný. Máte rádi konverzace, které provokují?
KG:
Vlastně ano, mám ráda věci, které jsou lehce na hraně, a to nejen v hudbě. Text je dvojsmyslný a člověk si může sám vybrat, který z významů je mu bližší. Nemám ráda texty, které existují jen proto, aby nikoho neurazily.
PB: Dvojsmyslný ano, dráždivý nevím, ale pravda, já můžu i věci, které jsou zcela za hranou, od toho máme právě Napoleonu.

Líbí se mi videoklip, který jste natočili. Je efektní a přitom zjevně nestál moc peněz…
PB:
… díky, ale stál spoustu peněz. Když chcete kvalitní obraz, samotné půjčení filmové techniky něco stojí.
KG: Se základním nápadem – levitací a hrou s obrazem – na kterém klip celý stojí, přišel Pepa. A výsledek je zásluhou šikovného režiséra, kameramana a techniků.
PB: Řemeslně video zpracoval Tomáš Kasal, u kterého už mám vyzkoušené, že netočí blbosti.

Kdo ho financoval?
PB:
Nejsem ji jistý, jestli je tahle otázka nutná. Zní tak trochu politicky, ale můžu prozradit, že to byl někdo, kdo na to měl.

Postel, na které v něm Klára leží, připomíná IKEA. Odkud ve skutečnosti je? Dostali jste ji jako nějaký „sponzorský dar“,  nebo je to jenom zapůjčená rekvizita?
PB:
Haha, tak to mě ani nenapadlo a nijak jsem se o to nezajímal. Sehnat postel byla záležitost produkce. Postel sehnala, nám se líbila a už jsem dál nepátral, kde ji vzala.

Jak jste točili scény, které popírají gravitaci?
PB:
Když to prozradím, celý klip znehodnotím.

Témata:,