Neameričtí herci, kteří se proslavili i v Hollywoodu

David Šohaj

Velký svět a záře Hollywoodu se nám sice může jevit jako instituce vyhrazená čistě pro Američany, dosah světel jeho ramp je ale přece jen větší. Výdobytky americké popkultury milují lidé po celém světě. Je jedno, jestli jste ve Španělsku, Asii nebo v České republice; všichni jsme viděli hned několik hollywoodských trháků. A to jen letos. Mnoho současných velkých hvězd Hollywoodu nepochází ze Spojených států. Jen si vzpomeňme na takovou Salmu Hayek nebo Bruce Leeho. Kdo dál pronikl do Hollywoodu, aniž by byl Američanem?

Ryan Gosling. Herec, hudebník a miláček žen pochází z Kanady. Kariéru začal trochu překvapivě na Disney Channelu. V pořadu Mickey Mouse Club tady jeho hvězda poprvé zazářila vedle jmen jako Justin Timberlake nebo Britney Spears. Ryan tady zpíval a jeho pozice mu už jako dítěti přinesla několik zajímavých rolí. Nakonec se tak dostal i k velkým filmovým rolím. Jen si vzpomeňme na snímky jako Drive, Den zrady nebo Gangster Squad – Lovci mafie. Dnes má Ryan na kontě už dvě nominace na Oscara. Na Kanaďana v USA slušné.

Diego Luna. Tato superstar z Mexika je v posledních letech opravdu zaneprázdněná. Krom herecké profese je také významným režisérem a filmovým producentem. Narodil se přímo v Mexico City, kde rovněž zahájil kariéru. Začal v podřadnějších rolích v několika lokálních telenovelách, brzy se ale dostal do Ameriky. Tam měl šanci zazářit v projektech jako Rogue One, nezávislém snímku ze světa Star Wars.

Henry Cavill. Tento herec pochází z Velké Británie. V Hollywoodu to neměl vůbec jednoduché. Alespoň ne ze začátku. Kariéru začal v menších filmových projektech a televizních pořadech přímo na ostrovech. V roce 2007 už měl za sebou docela dost menších rolí. Tehdy se přidal do pořadu stanice Showtime, který je dobře známý i u nás. Jmenoval se Tudorovci a Henry v ní obsadil jednu z hlavních postav. Tak přišel poprvé do kontaktu i s americkými diváky. Když pořad v roce 2011 skončil, byl naverbován za velkou louži rovnou do role Supermana!

Alexander Skarsgard. Alexander pochází ze Švédska a vlastně vždy bylo jasné, že z něj bude velká hvězda. Je nejstarším synem slavného herce Stellana Skarsgarda. Díky němu se dostal hned k několika menším rolím ve stockholmských produkcích a později se objevil také v několika lokálních televizních pořadech. Jako dospívajícího ho pohltily trochu jiné zájmy, když se ale po několika letech strávených ve švédské armádě vrátil do světla reflektorů, bylo jasné, že se právě zrodila velká hvězda. Jeho nejzásadnější role jsou v sérii True Blood od televizní stanice HBO nebo v seriálu Sedmilhářky.

Freida Pinto. Určitě nejexotičtější hvězda v našem žebříčku. Narodila se v indické metropoli Bombaj a dnes platí za jednu z největších nadějí Hollywoodu. Vždy sice věděla, že má pro herectví obrovskou vášeň, až do své maturity ale odmítala všechny role. V roce 2005 začala kariéru jako modelka, kdy chodila po mole pro ty největší značky. Když v roce 2007 získala roli ve filmovém trháku Milionář z chatrče, její svět se obrátil vzhůru nohama. Dnes ji můžeme vidět třeba v populární televizní minisérii Guerrilla.