Nebejt vás, tak si nezašišlám, rapuje Kato o Janu Husovi

Redakce

O tom, že Česká televize chystá v režii Jiřího Svobody trilogii Jan Hus, se v médiích hovoří často (tři díly za sebou půjdou 29., 30. a 31. 5. vždy od 20:00). Televize nyní zveřejnila ukázky čtyř hudebníků – rapperů, kteří každý po svém zhudebnili myšlenky Jana Husa. Rapují Bonus, Lipo, Kato z Prago Union a skupina Kyklos Galaktikos.

„Když jsme se zamýšleli nad tím, který hudební styl se zaštiťuje pravdou a bojem za ni, kteří hudebníci jsou kazateli pro dnešní mládež, napadli nás rappeři,“ říká výkonný ředitel Nových médií České televize Pavel Kohout. 

V rámci předem dané stopáže vznikly písně Terapie (Lipo versus Hus), Nádražák (Bonus versus Hus), Díky Mistře (Kato versus Hus) a Pravdou živi (Kyklos Galaktikos versus Hus), jejichž předobrazem byly například citáty: „Co víme, je zcela nepatrným zlomkem toho, co nevíme“ nebo „Užitečnou myšlenku jsem sobě oblíbil abych abecedu latinskou nějak dohromady stáhl, by se jí ku psaní českého užiti mohlo“. Texty si můžete přečíst pod videem.

Jednotliví rappeři v krátkých textech vysvětlují, jak k odkazu Jana Husa přistupovali. Kato, mistr slovních hříček, se na text podíval z češtinářského úhlu pohledu, Bonuse zase inspiroval písničkář Slávek Janoušek. Výsledek si poslechněte tady. (red)