Nedotknutelní – Hollywood po francouzsku

Stefan-Titka

Osmý nejlepší snímek všech dob. Tak nyní hodnotí návštěvníci serveru ČSFD francouzský „hollywoodský“ film Nedotknutelní. Příběh o dvou zcela odlišných mužích, které svede dohromady fyzické postižení a vězení, je dobrý. Nečekejte od něj ale víc než zábavu.

Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše. Film Nedoknutelní je vynikající – dobře zrežírovaný, zahraný a dokonce i na motivy skutečné události (což se k propagaci filmu vždycky hodí). V současné době je podle návštěvníků filmového serveru ČSFD na 8. místě mezi nejlepšími filmy historie. Dávat Nedoknutelné do společnosti zlatého fondu kinematografie ke Kmotrovi nebo Tenkrát na západě je ale v lepším případě poněkud přemrštěné.

V Nedotknutelných sledujeme příběh dvou zcela odlišných lidí. Aristokratický Phillipe je kvadruplegik, schopný hýbat jen hlavou a odkázaný po zbytek života na péči druhých. Driss byl zrovna propuštěný z vězení, kdy si odpykával trest za loupežné přepadení, a potřebuje několik potvrzení z pracovních pohovorů, aby mohl bezstarostně pobírat podporu. Naprosto nepatřičně proto dorazí i na pohovor o místo osobního asistenta Phillipa, který se ho nakonec, právě pro jeho odlišnost, rozhodne na zkoušku zaměstnat. Oba muži si k sobě postupně nacházejí cestu, až jejich pracovní poměr přeroste ve svérázné přátelství.

Nedotknutelní kromě zvládnuté režie těží zejména z hereckých výkonů hlavních představitelů. Omaru Syovi vynesla kreace v roli užvaněného povaleče Drisse z předměstí Césara, Francois Cluzet měl úlohu o poznání těžší – kvůli roli musel logicky zapojit spíše minimalistické herectví.

Během filmu pochopíte, proč si dvojice režisérů vybrala do role právě jeho. Zejména chemie mezi ním a Syem funguje na výbornou a jeho potlačované odbourávání se pod palbou vtípků svérázného osobního asistenta patří mezi momenty, které si budete po skončení projekce pamatovat. Je to právě chemie mezi oběma herci, díky které filmu odpustíte i jinak vlastně poměrně jednoduchý příběh, v němž není nouze ani o několik scén na hraně kýče.

Hlasy, které o snímku mluví jako o ideálním kandidátovi na americký remake, nejsou tak úplně mimo. Nedotknutelní jsou už teď takový malý francouzský Hollywood; je to téměř mechanicky přesně seskládaný film, v němž sice najdete několik „čistých“ momentů (třeba scéna paraglidingu za doprovodu skladby Feelin´ Good), do jeho světa se ale nikdy naplno nepohroužíte. Jízdu si užijete, přistoupíte na hru, ale pořád budete vědět, že je to jenom hra.

Snímek se snaží i o sociální rovinu, ta je tu ale spíš do počtu. Na celé čáře ji totiž přebíjí rovina komediální, díky níž se z filmu stal fenomén  Nečekejte od Nedotknutelných milník světové kinematografie, nejsou jím. Pokud se rozhodnete na film vyrazit, dostanete zábavnou komedii – nic víc, nic míň. Ale stačí to.

Nedotknutelní (Intouchables)
Francie, 2011, 112 minut, české titulky
Režie: Olivier Nakache, Eric Toledano
Hrají: Francois Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Clotilde Mollet, Cyril Mendy, Emilie Caen a další
Premiéra v ČR: 7. června 2012