Nejčastější příjmení v Česku jsou…

ČTK, mim

V České republice je už tradičně nejčastějším příjmením Nováková a Novák, kterých bylo ke konci letošního dubna dohromady více než 68 000. Následují další typicky česká příjmení - Svobodovi, Novotní, Dvořákovi a Černí. Vyplývá to z údajů, které shromáždil projekt Česko v datech.

„Novákových u nás podle evidence obyvatel bylo na konci dubna 2017 přesně 34 759. Nováků – tedy mužské varianty – pak bylo 33 870. Následují dvojice Svobodová-Svoboda, Novotná-Novotný, Dvořáková-Dvořák a Černá-Černý,“ uvedli autoři průzkumu.

Novákovi vévodí žebříčkům nejčastějších příjmení v deseti ze 14 krajů. Výjimkou jsou kraje Jihomoravský, kde vedou Svobodové, Plzeňský s prvenstvím Černých, Vysočina, kde žije nejvíc Dvořáků, a Olomoucký s prvním místem Pospíšilů. Přitom s výjimkou Zlínského kraje se příjmení Pospíšil – Pospíšilová nikde jinde nevešlo mezi první dvacítku nejčastějších příjmení.

Specifické příjmení, které se mezi nejpopulárnější dvacítku v jiném regionu nedostalo, má přitom skoro každý kraj. V Moravskoslezském kraji je to Holub a Holubová, v Plzeňském kraji je běžné příjmení Soukup či Soukupová, v Olomouckém kraji bydlí zase více Zatloukalů. V Jihočeském kraji se mezi nejčastější příjmení dostali Zemanovi a Kolářovi, v Karlovarském kraji Křížovi a v Královéhradeckém kraji Hanušovi.

Největší počet Nováků žije ve Středočeském kraji, 10 796. Nejvíce Nováků na počet obyvatel je v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, naopak nejméně jich je v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Zvláštní postavení mezi dvacítkou nejčastějších příjmení v Česku představuje jméno Krejčí. „To je sice 18. nejčetnější, může ale vyjadřovat mužskou i ženskou variantu. Správného přechylování uznávaného jazykovými příručkami, tedy formy Krejčová, se totiž ne všichni drží a v úzu se vyskytuje i druhá varianta, tedy pouze Krejčí,“ uvedli analytici.

S příjmením Krejčí žije v republice přes 12 200 lidí, zatímco Krejčová má v dokladech zapsáno 5500 žen. Takový nepoměr není u žádné jiné dvojice příjmení.