Nejdražší auta, která se zničila při natáčení

David Šohaj

Pokud jste za posledních dvacet let viděli alespoň jeden akční snímek nejen z hollywoodské produkce, je vám jasné, že likvidace luxusních sporťáků je pro filmaře doslova neodolatelnou baštou. Co z toho, že občas tyhle masakry automobilů vůbec nedávají smysl? Všichni odpůrci (a vlastně i fanoušci) takového seriálu Kobra 11 už ví, že po střelbě do motoru auto opravdu na místě nevybuchne. Ale nevadí.

Vždyť o nic nejde – žijeme přece v době neuvěřitelných počítačových technologií a triků. Počítač diváka přece spolehlivě ošálí. Možná se budete divit, ale v těchto případech je to často přesně naopak. A renomovaní režiséři neváhají ani vteřinu, aby dali sbohem vozům, ze které byste možná obětovali levou ledvinu. Vždyť mají k dispozici rozpočty v řádech milionů amerických dolarů. Tohle jsou nejslavnější auta, která si po natáčení už nikdy nezajezdila.

Lamborghini Murcielago (Temný rytíř, 2007). Batman je v civilním světě miliardář, playboy a filantrop Bruce Wayne. Drahé zahraniční sporťáky k jeho byznysu tedy patřily vždy. Ve slavném filmu z roku 2008 se herec Christian Bale snaží zabránit vražednému útoku a u toho zničí své ukázkové Lamborghini Murcielago LP640. Tahle kára za téměř 10 milionů korun se v nové batmanovské trilogii stala doslova synonymem pro temného hrdinu. Pro její natáčení byly objednány tři kusy. Tenhle je bohužel už navždy odepsán.

Audi R8 (Iron Man, 2008). Iron Man je na tom vlastně podobně jako Batman. Jen patří pod komiksovou stáj Marvel. Tony Stark ve filmech jezdí nadupanou Audi R8, která vás přijde na více než tři miliony korun. Během natáčení filmu se ale režisér nespokojil jen se zničením téhle krásky, dohromady byla odepsána auta za více než 5 milionů dolarů. A to už je slušná cifra, že? Ničení luxusních bouráků zkrátka k miliardářům a akčním hrdinům v jedné osobě asi zkrátka a dobře patří.

Lamborghini Sesto Elemento (Need For Speed, 2014). Film založení na legendární sérii videoher by se samozřejmě neobešel bez luxusních aut. Věděli jste, že každé auto, které se objevilo v tomto filmu, bylo skutečné? A věděli jste, že tohle Lamborghini existovalo v historii jen ve třech kusech? Film sice nebyl přijat kritiky, ale stejně vydělal 203 milionů dolarů. A to s rozpočtem 66 milionů, takže se vyplatilo.

Bentley GT Continental (Trestná lavice, 2005). Tato skvělá podívaná s Adamem Sandlerem v hlavní roli možná není snímkem, ve kterém byste čekali honičky a bouračky luxusních aut. Obětí tady byl i právě tento bourák britské výroby, který vyjde na více než 5 milionů korun. Rozpočet na tento film ale dosáhl výše 82 milionů dolarů, tak proč ne?

Porsche Carrera GT (Maximální rychlost, 2007). Toto auto je pro mnoho fajnšmekrům tím největším sportovním skvostem všech dob. Pro filmové fanoušky je ale také dost smutným symbolem. Právě v něm zahynul legendární herec Paul Walker, hvězda filmů Rychle a zběsile. V tomhle filmu se ne konci objevila legendární automobilová honička, která se (jak už víme) neobešla bez škod. Rozpočet tohoto filmu byl ale výnosy několikanásobně vyvážen, takže se to vyplatilo i tentokrát.