Nejhloupější „zaručené“ diety, kterým stále věříme

Lucie Bryndová

Že jste počítali s tím, že letní počasí přijde později a nestihli jste zformovat postavu od bikin? Neplašte a vykašlete se na rychlé diety, které slibují zázraky. Kterým dietám se vyhnout a co naopak dodržovat, aby vaše snaha a píle přinášela ovoce?

Americká dieta

Tato dieta je založena na omezení příjmu kalorií po dobu 14 dní. Za den sníte pouze tři menší porce jídla. Dieta slibuje shození přebytečných kil a nastartování metabolismu. Na rozdíl od omezeného množství jídla je u této diety nutné dodržovat pitný režim, musíte vypít alespoň 3 litry neslazené vody denně. Velkou nevýhodou této diety je, že máte neustálý pocit hladu, málo energie a hrozí zde riziko jojo efektu. Jakmile dietu porušíte nebo po jejím ukončení naskočíte zpátky do zajetých kolejí nezdravého životního stylu, může se vám šeredně vymstít. Efekt pak bude nulový.

Nízkosacharidová dieta

Tato dieta je vhodná pro sportovce, kteří musí striktně splňovat předepsanou váhu pro soutěže, kterých se účastní. Dieta spočívá ve vyloučení sacharidů a většiny mléčných výrobků. Čeho naopak budete jíst dostatek, je maso, luštěniny, vejce, zelenina a tvaroh. Stejně jako u americké diety je nutné dodržovat pitný režim, k vodě můžete přidat také zelený čaj. Z dlouhodobého hlediska je tato dieta naprosto nevhodná, protože v sobě skrývá mnohá nebezpečí. I zde hrozí riziko jojo efektu, proto musíte dodržovat zásady zdravého životního stylu i po jejím ukončení, a to včetně pravidelného pohybu.

Tukožroutská dieta

Dieta, která slibuje váhový úbytek a očistu těla. Je založena na monotónní konzumaci zeleninové polévky, která by vás měla během týdenního dodržování zbavit zhruba 4 – 5 kilogramů. Vzhledem k tomu, že tělu nepřináší dostatek životně důležitých živin, nedoporučuje se ji dodržovat déle než týden. Velkou nevýhodu této diety je kromě obecně platného jojo efektu také to, že kromě tuků zhubnete zejména svalovou hmotu a ztratíte vodu. Můžete si rozhodit metabolismus a tukové buňky, které ve vašem těle zůstanou i po dietě, se při návratu k běžné stravě nafouknou ještě víc.

Co s tím?

Pokud nejste zvyklí na pravidelný pohyb, konzumaci zdravých potravin a dodržování pravidelného pitného režimu, zkuste se nejprve zamyslet sami nad sebou. Je pro vás opravdu vhodná nějaká dieta? Co takhle začít sami u sebe a uvědomit si, co děláte špatně? Nikdy není pozdě. Chce to ale zvolna. Aby byla vaše přeměna efektivní, nečekejte, že půjde vše rychle. Cesta, kterou jste šli doteď, také nějakou dobu trvala.

A stejně jako trvalo vybudovat si slušnou tukovou zásobu, trvá i její odbourání. Začněte proto u sebe, sáhněte si do svědomí a věřte tomu, že to dokážete. Ne za týden nebo za měsíc, ale klidně za rok nebo za dva. Buďte k sobě vlídní, mějte se rádi a dělejte, co vás baví, nic na sílu a přes odpor. Jedině tak to může fungovat.