Nejhorší film léta? Temnou věž nezachránil ani mumlající švihák McConaughey

Redakce

Pokud jste vyrůstali v 90. letech, Kingova fantasy série Temná věž pravděpodobně byla jedním z nejoblíbenějších kousků vaší knihovničky. Do českých kin nyní míří dlouho očekávaná filmová adaptace režiséra Nikolaje Arcela.

Náš svět není jediný, který existuje. Ve skutečnosti je jich ve vesmíru mnohem víc – a celý tento vesmír obklopuje temnota. Aby se k nám nedostala, stojí uprostřed všech světů Temná věž, která ji drží na uzdě. Brání ji tzv. Pistolníci, z nichž už zbyl jeden jediný – Roland Deschain (Idris Elba). Naopak strhnout se ji snaží Muž v černém, ztělesnění všeho zla s tváří Matthewa McConaugheyho. Říká se, že věž dokáže zbořit síla dětské mysli. Ve filmové adaptaci fantasy série Stephena Kinga se ale strážná stavba spíš totálně bortí pod obrovskou tíhou patosu.

Na snímek se čekalo dlouho – celých deset let. O jeho realizaci se totiž začalo mluvit už v roce 2007, kdy se režisérské sesle ujal J. J. Abrams. Po něm ji převzal Ron Howard, ale nakonec připadla Nikolaji Arcelovi (Královská aféra), který má bohaté scenáristické zkušenosti. Je skoro až zarážející, že do světa nakonec vypustil slzopudnou a neuvěřitelně ukecanou věc o chlapci s těmi nejhoršími daddy issues v historii všech světů i vesmírů.

Ze začátku snímek odsýpá přijatelným tempem, pak ale začíná být odporně předvídatelný. Když se v druhé polovině zčistajasna přidá snaha udělat z toho alespoň srandu a padá jeden vtip ve stylu „muž z jiného světa a času v konfrontaci s moderním New Yorkem“ za druhým, divák se noří hlouběji a hlouběji do sedačky, zatímco jeho obočí se podezřívavě zdvihá a zdvihá až do hořce jasného závěru, který celé věci nasazuje adekvátně tupou korunu.

Problém Temné věže tkví v tom, že pokud nejste dítě v kolonce 8 – 12, nemá vám film absolutně co nabídnout, protože na žádnou jinou věkovou skupinu prostě necílí. Představa, že dnešní desetileté zaujme taková upovídaná nuda, je ale tak naivní, že odmítám přijmout fakt, že jí Arcel skutečně věřil. 

Snad spoléhal na výkon Matthewa McConaugheyho, ani ten to ale nezachraňuje. Deset let jsme žili v tom, že je to jen blond trouba z nepovedených akčních komedií, pak přišel Klub poslední naděje a všechny to odvařilo. Vrazili jsme mu pár hodnotných cen a nyní, o necelých pět let později, se začíná ukazovat, že Matthew ani tak nevyzrál v dobrého herce, jako spíš vyměnil jednu polohu za druhou – a v té už zůstane asi až do smrti. Jeho tlumené mumlání je sice fajn, ale začíná se poněkud zajídat.

Zfilmovat propracovanou osmidílnou knižní sérii není snadné, a už vůbec ne, pokud s ní poměrně dost lidí vyrůstalo. Možná se měli tvůrci pokusit zavděčit spíš jim než současným dětem, protože právě dospělí fanoušci tvoří značnou část jejich publika. I kdyby se to pak nepovedlo, pořád by to byla snesitelnější podívaná, možná. Až budete chtít svoje dítě na 91 minut odložit někam do chladu a tmy, Temná věž je jasná volba. Jinak je to ale ztráta času i peněz.

Poznámka: Autorka nečetla knižní předlohu a není fanouškem Stephena Kinga.

Hodnocení: 1 z 5 koulí

Film, po kterém budete chtít zpátky na stromy: Viděli jsme Válku o planetu opic

Recenze na film Dunkerk: Nolan dokáže s kamerou divy

Témata:,