Nejlepší akční sci-fi roku má název District 9

Stefan-Titka

Největší filmové překvapení letošního léta je tady. District 9 způsobil za mořem senzaci a láká do kin stále víc diváků. Pod ochrannými křídly producenta Petera Jacksona natočil debutující Neill Blomkamp strhující sci-fi akční jízdu, která vám v září i v našich kinech napumpuje adrenalin do žil.

District 9 rozehrávají autoři v pseudo-dokumentárním stylu a my se velmi rychle seznamujeme s výchozí situací: nad jihoafrickým Johannesburgem se před dvaceti lety zastavila vesmírná loď. Neútočila, nesnažila se o komunikaci. Po měsících nečinnosti lidé do lodi vnikli a objevili tisíce mimozemských entit, „Cizinců“, které deportovali na Zemi a umístili do Okrsku 9 (District 9). Ten se po čase stává vyhlášeným slumem, kde vládne chaos a kriminalita. Hlavní postavou je tu agent MNU Wikus van der Merwe (Sharlto Copley), pověřený úkolem dohlédnout na hladký průběh deportace Cizinců do nové lokality na periférii města.

Za málo peněz hodně muziky
District 9 šlape jako hodinky. To, že tímto snímkem debutuje devětadvacetiletý režisér, vás ani nenapadne, protože Neill Blomkamp celou dobu žene příběh s otěžemi pevně v rukách a drží diváka ve střehu. Při závěrečné řeži se možná přistihnete, jak pevně svíráte opěradla sedačky a poháníte hlavního hrdinu kupředu. Výborná už je samotná expozice, která v „autentických rozhovorech“ odhaluje příchod Cizinců. Blomkamp zvyšuje divácká očekávání i nenápadnými narážkami zpovídaných na budoucí vývoj děje, což si může dovolit díky tomu, že fiktivní dokument o hlavním hrdinovi vzniká až po událostech, které nás, diváky, teprve čekají.

Podívejte se na trailer filmu

http://www.youtube.com/watch?v=pHihFA8q8xI

Po prvních minutách se chvíli může i zdát, že film snad bude dalším podobenstvím o rasové nesnášenlivosti a utlačování menšin. Většina hlubokomyslností se ale vyčerpá v úvodu, po němž už se můžete těšit na akci, o které se Michaelu Bayovi s jeho autohračkami může jen zdát.

Blomkamp vytřískal ze skromného rozpočtu co se dalo, ve filmu nehrají žádné hollywoodské celebrity, ale rozhodně nevypadá nijak lacině. Naopak. Není pochyb, že se Blomkamp po vytvoření snímku District 9 stává v Hollywoodu žhavým zbožím. Pokud udrží stejnou úroveň i v dalších svých projektech, máme se na co těšit.

District 9
Jižní Afrika / Nový Zéland, 2009,  české titulky
Režie: Neill Blomkamp
Hrají: Sharlto Copley, David James, Nathalie Boltt, Jason Cope a další
Premiéra v ČR: 17. září 2009