Nejlepší fake news z historie: Žena rodila králíky a další perly

Petra Vorelová

Hodně lidí v dnešní době nadává, že jsou noviny samé fake news. Věřte ale, že i dřív se to falešnými zprávami jen hemžilo. Čemu lidi věřili? Přečtěte si následující neuvěřitelné příběhy.

  • Králičí rodička. Mary Toft roku 1725 devět kusů mrtvých králíků. Když jí bylo uvěřeno, že fakt porodila zvířata, trik pak předvedla podruhé. Prostě si dovnitř strčila kusy mrtvých zvířat a pak dělala, že je porodila. Fuj! Byla ale odhalena, pár dní strávila ve vězení za podvod a o rok později porodila opravdové, zdravé dítě.
  • Měsíční obyvatelé. Roku 1835 se vyznamenal i newyorský bulvární deník The Sun. Vyšlo v něm šest článků o úžasném objevu – na Měsíci je život, a ne jen tak ledajaký. Po družici pobíhají jednorožci, bizoni a člověko-netopýr, tvrdil list a publikum to sežralo i s navijákem. Po pár týdnech bylo oznámeno, že k dalšímu pozorování již nemůže dojít, protože teleskop, kterým se na to koukali, svou mohutnou čočkou zapříčinil požár celé observatoře, píše web Muzivcesku.cz. Autor článku Richard Adams Locke se k senzační fámě přiznal o pět let později.
  • Filuta. Pobavil nás i příběh fotografa Williama H. Mumlera, který zákazníkům tvrdil, že je vyfotí s duší jejich milých zemřelých. Fotil ale na dvojitou expozici, takže tam druhá hlava nebo tělo byly vážně vidět, nicméně jak víme, je to podraz. Byl odhalen a umřel v chudobě.