Nejlepší filmy podle skutečných událostí

David Šohaj

Filmy inspirované skutečností nejsou dokumenty. Musíme počítat s tím, že filmaři jsou umělci – a producenti a distributoři zase touží být u zrodu dalšího kasovního trháku. Téměř určitě si tedy něco přimyslí. To je ale naprosto v pořádku. Ať už hledáte příběh z podsvětí nebo pohled na dění za oponou historických událostí, vždy dostanete i něco navíc. Tyhle filmy je tedy potřeba brát spíše jako úvodní zasvěcení do dané události nebo problematiky. Fakta a přesná data si potom můžete načerpat jinde.

Králova řeč (2010, Velká Británie / USA / Austrálie

Za až neobvykle komplexní portrét života krále Jiřího VI. získal Colin Firth cenu Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. A oprávněně. O čem film je? Po smrti jeho otce, anglického krále Jiřího V., se mladý panovník musí vypořádat hned s celou řadou životních nástrah. Země je před branami druhé světové války a na nějaký odpočinek tak není čas. Bohužel má problém s mluvením – koktá. Jeho žena mu dohodne sezení s terapeutem v podání Geoffreyho Rushe a nám se ukáže snad nejlepší sonda do královského života, která v novém tisíciletí byla natočena.

Ray (2004, USA)

Toto je životopisný snímek o legendárním muzikantovi Rayi Charlesovi. Najednou nevidíme jen úspěch za tmavými brýlemi, ale i celou řadu životních zkoušek a osobních tragédií. Rayův život nás sice přesvědčí o tom, že i s tak zásadním handicapem, jako je slepota, je možné dosáhnout fenomenálního amerického snu, nic ale není zadarmo. Jak se tomuhle chudému chlapci povedlo stát se celosvětovou superstar? Krom hudebního filmu můžeme tenhle projekt vnímat i jako velmi povedenou sociální sondu do života v afroamerické společnosti. Jaké to je být vlastně celý život na nějaké hraně? Ray Charles by nás o podobném balancování mohl leccos naučit.

Chyť mě, když to dokážeš (2002, USA/Kanada)

Frank William Abagnale mladší je dnes sedmdesátiletý vážený pán a jeden z předních světových odborníků na padělání peněz a oficiálních dokladů. Nebylo tomu tak ale vždy. Sám utekl ještě jako teenager z domova a potloukal se po celých Spojených státech. A jelikož nedisponoval takřka žádnými finančními prostředky, sám začal s falšováním všeho možného. Nejdříve dokladů, později se přesunul k šekům. V americké historii nenajdeme slavnějšího penězokazce. Steven Spielberg dal jeho osudu opravdu nezapomenutelné filmové zpracování a Leonardo DiCaprio v hlavní roli je tu zkrátka k nezaplacení.

Lincoln (2012, USA/Indie)

Další současný snímek se pokusil zmapovat život jedné z nejzásadnějších postav amerických dějin Abrahama Lincolna. Film se zaměřuje především na poslední čtyři měsíce, které předcházely Lincolnově nechvalně proslulé vraždě v divadelním sále. Film je historicky nebývale přesný, emoce a psychologická stránka života slavného amerického prezidenta ale nezůstávají stranou. Pokud vás zajímá historie Ameriky, tenhle snímek rozhodně nesmíte vynechat.

Schindlerův seznam (1993, USA)

Tohle Spielbergovo veledílo patří mezi nejúspěšnější filmy dvacátého století. Prostředí druhé světové války je pro filmaře dodnes velmi atraktivní a tomuhle kousku snad opravdu není co vytknout. Pro záchranu více než tisícovky nevinných životů obětoval úspěšný byznysmen Oscar Schindler celé své jmění. Při téhle podívané vám bude běhat mráz po zádech.