Nejmladší hlavy států v novodobých dějinách. Kolik jim bylo, když začali vládnout?

David Šohaj

Prezidentem České republiky se může stát pouze někdo starší čtyřiceti let. V různých zemích a krajinách světa se podobné podmínky samozřejmě liší, většinou si ale jako prezidenta nebo třeba krále opravdu představujeme někoho lehce staršího. I novodobá historie nám ale ukazuje výjimky, které jako obvykle potvrzují pravidlo.

Kim Čong-un

Na scéně světových státníků v současnosti nenajdeme nikoho mladšího než vládce Korejské lidové demokratické republiky. Nejvyšší vůdce (jak zní jeho oficiální titul) se narodil teprve v roce 1984 a ve funkci je už od roku 2011 – tedy od pouhých 28 let. Na tomto místě ale asi nemusíme dodávat, že v zemi, kde stále panuje diktátorský režim, podobné detaily nejspíš vůbec ničemu nebrání. Tady nějaká ta politická nezkušenost někoho nejspíš trápí až na tom úplně posledním místě.

Tamím ibn Hamad Al Sání

Oficiální vládce katarského emirátu se narodil v roce 1980 a Kataru vládne od roku 2013. V pouhých 33 letech se tak stal legitimním vládcem jedné z nejbohatších zemí na světě. Musíme ale dodat, že i v tomto případě se jedná o dědičné právo. Jeho předkové ovládají Katar už po více než 150 let. Podle odhadů amerického časopisu Forbes se v současnosti jedná o jednoho z nejbohatších arabských šejků na světě, jeho rodina má potom patřit mezi sedm nejbohatších arabských klanů.

Emmanuel Macron

Francouzský politik Emmanuel Macron se dostal do role prezidenta Francouzské republiky ve 39 letech. Ve funkci prezidenta je od roku 2017, v druhém kole voleb přitom vyhrál s převahou 66,06 % všech hlasů. Ještě před nástupem k vládě byl rovněž ministrem hospodářství, a to dokonce už od roku 2014. Macron je bývalým investičním bankéřem a podnikatelem. Docela slušná kariéra, že?

 

Enrico Carattoni

Regent maličké republiky San Marino ještě docela nedávno platil za jednoho z nejmladších politických vůdců na světě. Narodil se teprve v roce 1985 a funkci zastával do října roku 2017. Bylo mu tedy pouhých 32 let.

Jacinda Ardern

A na závěr dnešního žebříčku tady máme jednu zástupkyni něžného pohlaví. Jacinda Ardern je od října roku 2017 předsedkyní vlády Nového Zélandu a prakticky tedy nejmocnější politickou silou v zemi. Nový Zéland je totiž stále ještě konstituční monarchii Velké Británie a jako takový podléhá nejvyšší moci královny Alžběty II. Ta má ovšem dost svých starostí a její vláda je spíše jen formálního charakteru. Hlavní slovo má Ardern. Ta se narodila v roce 1980 a do funkce tak nastoupila jen v 37 letech.