Nejoblíbenější seriálové znělky. Kterou máte nejradši vy?

David Šohaj

Seriály, sitkomy, telenovely – a kdovíco všechno dalšího. Televizní médium dalo vzniknout prakticky nekonečnému množství více či méně kvalitní tvorby. Zvláště v posledních letech, kdy se žezla chopily předplatitelské streamovací platformy typu Netflix nebo Hulu, se formát televizního seriálu vyhrabal z braku na něco, co se může docela směle vyrovnat té nejdražší filmové tvorbě. A k dobrému seriálu samozřejmě patří i pořádně chytlavá hudební znělka. Některé se staly symbolem celé generace televizní zábavy. V dnešním žebříčku si představíme ty nejpopulárnější hudební úvody seriálů všech dob.

Pokémon

Možná vás to překvapí, ale tahle neuvěřitelně chytlavá znělka se v mnoha žebříčcích popularity objevila na nejvyšší příčce. Její původní verzi v angličtině (která byla při premiéře prvních dílů použita i u nás v České republice) původně nazpíval americký zpěvák a nahrávací producent Jason Paige. Dodnes jedná o jeden z jeho největších hitů vůbec. Brzy po pokémonovém boomu jsme se dočtali i české verze, kterou nazpíval Petr Kolář.

Simpsonovi

V tomhle případě se jedná jen čistě o instrumentální nahrávku beze slov, podmanivá melodie se ale během let nesmazatelně zapsala do mozků milionů diváků po celém světě. Znělku v roce 1989 složil americký skladatel, textař a zpěvák Danny Elfman a do dnešního dne se dočkala jen minimálních úprav. Skladba vyhrála celou řadu prestižních televizních ocenění, jako jsou National Music Award nebo BMI TV Music Award a její rockově laděnou verzi představila například i populární kapela Green Day.

Přátelé

Populární sitcom, který odstartoval hvězdné kariéry Jennifer Aniston nebo Matthewa Perryho, doslova změnil svět televize. Krom úplně nového pojetí situační komedie se tady objevila i neskutečně chytlavá ústřední píseň. Skladba I’ll Be There for You, kterou nazpívali The Rembrandts, je dnes už legendární záležitostí. Je zajímavé, že tahle skladba byla původně složena opravdu jen jako „zboží“, které bylo určeno k pronájmu – vznikla jen patnáctivteřinová smyčka. Poté, co se ale z písně stal tak obrovský hit, vznikla i plná verze. Hudebnické duo se sice už před mnoha lety rozpadlo, tahle jejich píseň ale bude žít navěky.

Teorie velkého třesku

The Big Bang Theory patří mezi nejoblíbenější seriály současnosti – a její znělku zná snad každý. Píseň se jmenuje The History of Everything a jedná se o odkaz na život a díla zesnulého fyzika Stephena Hawkinga, stejně jako na knihu populárního vědce Billa Brysona. Písničku složil a zazpíval Ed Robertso z docela populární americké formace Barenaked Ladies.  Mezi zaryté fanoušky této kalifornské kapely patří i producenti Teorie.

Jak jsem poznal vaši matku

Televizní seriál How I Met Your Mother si rovněž získal miliony věrných příznivců. Úvodní píseň se v tomto případě jmenuje Hey Beautiful a pochází z dílny kapely The Solids. Tahle záležitost patří k tomu nejznámějšímu z jejich tvorby – seriálový soundtrack How I Met Your Music má na streamovacích službách lepší čísla než tvorba samotné kapely. Jim to ale nesjpíš příliš nevadí, na honorářích si určitě přišli na své.