Nejšílenější vánoční tradice. Necháte se inspirovat?

David Šohaj

Vánoční svátky jsou v našich končinách vnímány jako období klidu, míru a pohody – a tak to vlastně je v celém západním světě. Výjimky ale přece jen potvrzují pravidlo – a najdeme pár tradic, nad kterými zůstává zdravý rozum tak trochu stát. Původně jsme vás tímto článkem chtěli jen pobavit, ale kdo ví – třeba dokonce najdete inspiraci na oživení letošních Vánoc u sebe doma. Dokážete si představit pojídat spolu se štědrovečerní večeří také kuřecí pochoutky z KFC nebo si třeba vychutnat lahodné smažené housenky?

Japonský plukovník Santa

V roce 1974 se zastoupení fastfoodového řetězce KFC v Japonsku rozhodlo přijít s marketingovou kampaní „Kentucky na Vánoce“. Původně experimentální vánoční menu se v Japonsku dodnes těší obrovské oblibě a na Vánoce tady smažená kuřata od KFC pojídá opravdu mnoho lidí. Pokud máme být úplně upřímní, věříme, že i v našich končinách se řetězcům typu KFC o vánočních svátcích daří opravdu nadprůměrně. Vždyť se stačí podívat na ty fronty ve všech nákupních střediscích – a právě v nich se filiálky těchto řetězců často nacházejí.

Slavnostní saunování ve Finsku

Opravdu vysoký počet finských domácností je vybaven vlastní saunou. Už teď Finům závidíte? My upřímně taky. Aby toho nebylo málo, o Vánocích jejich domácí sauny dostávají ještě úplně nový význam. O Vánocích se právě toto místo stává doslova posvátným prostorem, který je spojován se zesnulými předky. Že vám to nedává smysl? Finové se na Štědrý den často odeberou do sauny, která má být domovem bájného saunového elfa. Po saunování se vydají oslavovat, zatímco rozehřátou saunu údajně obestoupí duchové předků. Tohle i nám v redakci připadá trochu šílené.

Italská čarodějka Belfana

Zapomeňte na obtloustlého dobráka Santa Klause. V Itálii se 5. ledna objevuje bájná čarodějnice Belfana. Tato stará žena navštěvuje všechny italské děti a jejich vánoční punčochy naplňuje cukrovinkami. Samozřejmě že přijdou na řadu i dárky; to ale jen tehdy, když děti byly hodné. I Belfana do italských domovů vstupuje komínem. Je zajímavé vidět, kolik legendárních vánočních postav jsme si jako lidé dokázali vymyslet.

Smažené housenky v jižní Africe

Máte pocit, že k Vánocům prostě neodmyslitelně patří kapr, bramborový salát a spousta druhů cukroví? Jasně, možná u nás – na druhé straně světa jsou ale gastronomické tradice úplně jiné. V Jihoafrické republice se na vánočně prostřených stolech tradičně objevují smažené housenky. Jde o místní velkou delikatesu. A pokud vás to alespoň trochu uklidní, musíme jedním dechem dodat, že to nejsou úplně ty stejné housenky, které známe z našich zahrad a luk.

Létající čarodějnice v Norsku

Pohádkové čarodějnice hrají velkou roli i v severském folkloru. V Norsku věří na čarodějnice, které osedlávají svá kouzelná košťata a létají po okolí. O Vánocích se zlí duchové a čarodějnice mají vydat strmě k nebi. A tehdy má vypuknout ta pravá neplecha. Vzhledem k tomu, že právě koště má pro typickou čarodějku představovat ten nejběžnější způsob dopravy, schovávají norské rodiny během Vánoc košťata a další čistící prostředky na místa, kde je duchové a čarodějky nenajdou. Tak jim podle tradice mají vánoční řádění přece jen trochu znepříjemnit. Jak vidíte, Vánoce všude po světě nejsou jen oslavou hodných duchů a pohádkových postaviček. Zapomínat bychom přece neměli ani třeba na Grinche.