Nejslavnější fiktivní detektivové světa

David Šohaj

Pokud jde o literaturu, detektivky v posledních dvou staletích patří k nejoblíbenějšímu žánru. Příběhy a záhady fenomenálních detektivních mozků hltají čtenáři po celém světě a nezřídka se dočkáváme také televizních nebo filmových adaptací oblíbených děl. Kdo jsou ti nejslavnější smyšlení detektivové na planetě?

Sherlock Holmes

Tomuto přehledu by někdo jiný mohl kralovat opravdu jen s velkým sebezapřením, i když u fiktivní postavy asi podobná emoce příliš pravděpodobná nebude. Sherlock Holmes je vlastně jakýmsi synonymem celé detektivní branže. Jeho postavu stvořil už v roce 1887 britský romanopisec sir Arthur Conan Doyle. Původně se mělo snad jednat jen o jednorázovou postavu, jeho obliba Sherlockovi ale vysloužila několik vlastních románů a nespočet detektivních povídek. Sherlock proslavil dedukční metody a s  přítelem doktorem. Watsonem přišel na kloub i těm nejzapeklitějším případům. Není ale tajemstvím, že sám Doyle svou postavu později doslova nesnášel. Když se ji ale v jedné povídce pokusil zabít, odezva fanatických čtenářů byla tak agresivní, že ji zase musel oživit… Sherlockův odkaz je dokonce tak silný, že i dnes, téměř 89 let po autorově smrti, vznikají další prózy, které si jeho postavu se ctí propůjčují.

Hercule Poirot

Dílo spisovatelky Agathy Christie patří do fondu toho nejlepšího, co v detektivním žánru najdeme. Svérázný detektiv Hercule Poirot je jednou z jejích dvou nejslavnějších postav – tou druhou je pochopitelně legendární slečna Marple. Poirot je extrémní pedant, miluje symetrii, dokonalý pořádek a jemná jídla. Nic nesmí být v nepořádku. Svým stylem bojuje proti zločinu všeho druhu a čtenáři jeho příběhy milují dodnes. Vždyť jen před krátkou dobou byl oznámen zbrusu nový televizní projekt s jeho postavou. Chystá jej televizní stanice BBC a zahořklého detektiva si v něm zahraje herec John Malkovich. Taková volba bude pro spoustu Poirotových fanoušků jistě překvapením, těžko říci, zda pozitivním či naopak. Všichni jsou totiž samozřejmě zvyklí na Poirota v podobě herce Davida Sucheta. Jisté je ale jedno – i Poirot má dnešnímu divákovi stále co nabídnout.

Frank Drebin

Detektiv Frank Drebin se stal populární díky seriálové a filmové sáze Bláznivá střela. Jeho postava je opravdu kultovní – při sledování jeho příhod se vlastně stále dokola rozhodujete, jestli je to naprostý génius, nebo úplný blázen. Takhle rozporuplného detektiva najdete jen těžko. Kanadskoamerický herec Leslie William Nielse dal do jeho postavy opravdu maximum. A přestože je již osm let po smrti, jeho Frank Drebin bude žít v srdcích diváků napořád.

Columbo

Velký televizní detektiv v nezapomenutelném ztvárnění herce Petera Falka. Tento seriál se stal velmi populárním i u nás, i když v začátcích byl z nevysvětlitelných důvodů vysílán pod chybným názvem Colombo – což je hlavní město Šrí Lanky. Britský seriál byl poprvé odvysílán v roce 1978 a i přes několik přerušení se nakonec dočkal celých deseti řad s celkem devětašedesáti epizodami. Poslední byla odvysílána v roce 2002. Columbo se stal všeobecným folklorem, jeho žena, která se nikdy v seriálu neobjevila, ale on o ní mluvil, se stala běžně používaným synonymem pro někoho, o kom není jasné, zda existuje.

Scooby-Doo a jeho parta

Tak tuhle sebranku byste v tomto výčtu nejspíš nečekali. Co ale naplat – jsou to detektivové a jsou fiktivní. Animovaná postava ustrašeného psa Scoobyho a jeho kamarádů se poprvé objevila v roce 1969 a dodnes jsou natáčena další a další dobrodružství. Zná je každé dítě v západním světě, ale jejich dobrodružství nejsou cizí ani dospělým. My toho psa taky milujeme!