Nejslavnější filmové a televizní kočky. Kterou máte nejraději?

David Šohaj

Nedávno jsme si představili ty nejslavnější z filmových psů, teď nastal čas podívat se na jejich proklatě ostré zoubky dvojkám v žebříčku nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Které kočky to dotáhly na plátno, kde zlámaly nejedno srdce?

Garfield

Oranžový kocour Garfield, který nesnáší pondělky a stejně tak moc miluje lasagne, je bezesporu tou nejslavnější fiktivní kočkou na světě. Komiksy, kreslené seriály i 3D animované filmy – Garfield je všude jako doma. Svou kariéru začínal v krátkých komiksových stripech, které poprvé spatřily světlo světa v červnu roku 1978. Jejich autorem je americký kreslíř Jim Davis, který se právě díky postavám Garfielda a jeho páníčka Jona proslavil po celém světě. Pokud jde o „plnohodnotné“ celovečerní filmy, Garfield to zatím dotáhnul na dva – jeden v roce 2004 a druhý roku 2006. V českém znění mu propůjčil nezapomenutelný hlas bohužel již zesnulý Vladimír Čech.

Tom

Podobně populární je i kocour Tom, animovaný konkurent pořádně drzého myšáka Jerryho. Jejich společná animovaná dobrodružství diváci znají již od roku 1940, když vznikla první epizoda (z celkového počtu 161). Tahle věčná bitva trpaslíka s obrem má (nejen) dětským divákům očividně co nabídnout i po více než sedmdesáti letech od svého vzniku. Duchovními otci postaviček jsou William Hanna a Joseph Barbera, kteří mimo jiné dali vzniknout také Méďovi Béďovi nebo prehistorické rodince Flinstoneových.

Sylvester

Jedním z Tomových kolegů (i když z jiného seriálu) je také kocour Sylvester. Toho všichni známe z animované série Looney Tunes. Postava kocoura, který je věčným protivníkem roztomilého kanárka Tweetyho, se zrodila už v roce 1945. Jeho nové příběhy přitom vznikají i v dnešních dnech. Mezi dalšími postavami série najdete legendy, jako jsou Bugs Bunny, Pták Uličník nebo třeba Kojot Vilda. Kromě seriálových dobrodružství to Sylvester několikrát dotáhnul i na plátno. Asi nejznámější je přitom film Space Jam, kde se animované postavy setkávají s legendárním basketbalistou Michaelem Jordanem.

Kocour v botách

Kocour v botách patří mezi klasické pohádky evropské lidové tvořivosti. Dnes si ale většina diváků při vyslovení tohoto jména představí nejspíš postavu, která se poprvé objevila v roce 2004 v druhém pokračování filmu o Shrekovi. V původním znění tady postavu namluvil herec Antonio Banderas a Kocour dostal do vínku hodně z jeho latinského šarmu. Kocour v botách se stal v následujících letech dokonce natolik oblíbeným, že si vysloužil i vlastní film stejného jména. Ten se dostal do kin v roce 2011 a jeho hlavního hrdinu si opět vystřihnul hvězdný Antonio.

Kocour Felix

Tenhle čtyřnohý hrdina kreslených seriálů a komiksových sešitů je jedním z nejstarších zvířecích hrdinů, které známe. Poprvé se totiž objevil ve vlastním animovaném filmu už v roce 1919, tehdy ještě v němém filmu. V té době byl filmový průmysl ve svých úplných začátcích. Felix přežil celá desetiletí a komiks za komiksem vycházel nejen ve Spojených státech. Mezi první a druhou světovou válkou se našel rozpustilý Felix dokonce i v tehdejším Československu. V lokálních časopisech tehdy vycházely jeho zbrusu nové příběhy – které tvořili čeští výtvarníci Karel Dodal a Hermína Tyrlová. Felix má na kontě doslova desítky filmů, i když většinou jen těch kratších. Zatím poslední Felix the Cat Saves Christmas vznikl v roce 2004.

 

Témata:, ,