Nejslavnější filmoví psi. Kterého máte nejradši?

David Šohaj

Okřídlené pořekadlo o tom, že je pes nejlepším přítelem člověka, zná asi každý z nás. Hafanům se dostalo docela pochopitelně i řady zajímavých rolí ve filmu. Psi na plátně umí leccos – neohroženě za svými páníčky putují přes celou zemi, zachraňují lidské životy nebo je s nimi minimálně zatracená sranda (ostatně jako ve skutečném životě). Někteří vlastně nejsou ani skuteční – to jim ale na půvabu vůbec v ničem neubralo. Kteří čtyřnozí přátelé se už nesmazatelně zapsali do diváckých srdcí?

Scooby-Doo

Původně animovaný přerostlý miláček je prototypem hrdiny, který má takovou smůlu, až se mu vlastně daří. Ustrašený Scooby je členem týmu mladých detektivů, kteří každodenně řeší novou sérii záhad a paranormálních jevů, ze kterých se ale se železnou pravidelností vyklubou laciné triky a podvody. Původní seriálová řada vznikala už od roku 1969 a jejími duchovními otci byli scénáristé Joe Ruby a Ken Spears, příběhy téhle německé dogy a jejích kamarádů ale provázejí diváky dodnes. a dočkaly se mnoha zpracování – filmových, knižních, komiksových i herních.

Lassie

Jméno Lassie je pro mnoho lidí po celém světě doslova synonymem pro psí rasu kolii. Dojímavé příběhy oddané fenky, která překoná takřka jakoukoli překážku na cestě za svými nejbližšími, prostě musíte milovat. A opravdu ani není třeba být nějakým zapřisáhlým divákem emotivních filmů. Psí postava Lassie původně vznikla už v roce 1940 v rámci časopisecké povídky Lassie Come-Home (Lassie se vrací) z pera amerického spisovatele Erica Knighta. Příběh pojednává o rodině Sama Carraclougha, který se živí jako horník. Pejsek Lassie je miláčkem jeho malého syna Joea. Sam se ale později musí potýkat s náhlou ztrátou práce a krásného psa musí prodat jednomu místnímu šlechtici. Lassie ale stále znovu utíká za svými původními pány a vévoda ji tak nakonec odveze na své vzdálenější panství. Vše ale, jak už asi očekáváte, dobře dopadne. Lassie se dočkala hned několika filmových adaptací, které jsou dnes již filmovou klasikou.

Beethoven

Legendární filmový bernardýn pojmenovaný podle ještě legendárnějšího hudebního skladatele začal dobývat divácká srdce v roce 1992. Jeho filmová dobrodružství se nakonec rozrostla na celých šest snímků. Vše začíná tím, že dvojice zlodějů vykrade místní zverimex, jeden ze psů jim ale uteče a skončí u rodiny Newtonových. Pes je natolik okouzlující, že si jej nakonec nechají, a když začne štěkat do rytmů Beethovenovy nejznámější symfonie, je už jasné i to, jak se asi bude jmenovat. Originální snímek dodnes patří ke zlatému fondu rodinných filmů.

Lady a Tramp

Tito dva animovaní pejsci od Disneyho studií milujeme. Originální film vznikl už v roce 1955 a díky tomu, jak od té doby pracovala inflace a další ekonomické jevy, zde nastal docela zajímavý úkaz – rozpočet na tento animovaný film byl stanoven na „pouhé“ čtyři miliony amerických dolarů, dosavadní zisk se ale už přiblížil celým 187 milionům. Pohádka o ukázkové fence Lady, která se dostane do nebezpečných uliček velkoměsta a zamiluje se do potulného psa s příhodným jménem Tramp, si získal srdce nejen dětských diváků. Scéna, kdy oba psi jí špagety ze stejného talíře, patří mezi nejznámější romantická klišé všech dob. Jsme jen zvědavi, kdy u Disneyho přijdou s remakem i pro tuhle klasiku.