Nejslavnější kulturisté všech dob

David Šohaj

Za několik posledních desetiletí se kulturistika dostala z okraje veřejného zájmu na soupisku nejatraktivnějších sportovních disciplín. Názory na ni jsou sice pořád různorodé a zlí jazykové, kteří se ohání její absurdností, nejčastěji narážejí na to, že se jedná o pouhé „cvičení pro cvičení“. Ale co naplat – kulturistika dala vzniknout věhlasu třeba i takového Arnolda Schwarzeneggera. A kdo je další na seznamu věčných stálic tohohle zápolení, které člověk nejčastěji svádí vlastně sám se sebou?

Arnold Schwarzenegger

Když se chudý rakouský kulturista vypraví do Ameriky a během let se z něj stane obří filmová hvězda a později i guvernér nejspíš nejdůležitější země Spojených států, zní to naprosto pohádkově. Právě Arnold Schwarzenegger je jedním z kulturistických guru, kteří svou kariérou názorně ukázali, že nemožné není zhola nic. Na kontě má tituly snad ze všech důležitých soutěží v kulturistice – od Mr. Olympia až po Mr. Universe. Jeho filmová kariéra později představila kult akčního hrdiny v úplně novém měřítku. Jeho ztvárnění Terminátora změnilo žánr science fiction jednou provždy. Nezapomenutelný byl třeba i jako Barbar Conan nebo ve filmech jako Komando nebo Rudá Sonja. Když se o řadu let později začal angažovat v politice, jen málokdo tušil, jak vysoko to dotáhne. Nutno dodat, že úřad guvernéra je nejvyšším postem v americké vládě, na který může dosáhnout člověk nenarozený ve Státech. Mnozí se domnívají, že jinak by byl Arnie snad i prezidentem.

 

Ronnie Coleman

Ikona americké kulturistiky se narodila v roce 1964 a jeho jméno je dodnes takřka synonymem pro celou disciplínu. Je držitelem neuvěřitelných osmi titulů v soutěži Mr. Olympia, a i když se kulturistice dnes již nevěnuje, svou slávu přetvořil v geniálně fungující obchodní model. Se svými sto osmdesáti centimetry vzrůstu patří mezi nejvyšší profesionály v oboru. Seznam jeho cen v kulturistice je prakticky nekonečný, a právě on patří mezi největší populizátory tohoto sportu ve světě.

Dwayne Johnson

Tuhle kalifornskou superstar dost možná znáte také pod pseudonymem The Rock (Skála). Kromě kulturistikou si jméno vybudoval také ve velkých hollywoodských trhácích. Dnes je z něj navíc opět aktivní wrestler v populárním šampionátu WWE Intercontinental Championship. Právě herecká kariéra je pro Dwaynea ale zásadní. Filmy jako Král Škorpion, Policajti z Rena nebo sága Rychle a zběsile z něj udělaly hvězdu první velikosti. The Rock dnes patří mezi nejlépe placené hollywoodské herce vůbec. Jeho majetek přesahuje odhadem 280 milionů dolarů (v přepočtu asi šest miliard korun). To je v šestačtyřiceti letech docela slušné, ne?

Rich Piana

Tahle kalifornská legenda bohužel v roce 2017 předčasně odešla ze světa ve věku pouhých 45 let. Jeho kult ale bude vžít navždy. Rich nebyl jen tak nějakým obyčejným kulturistou, patřil mezi největší šílence ve hře. Nikdy se nebál otevřeně mluvit o svých zkušenostech se zakázanými steroidy. I kvůli tomu pro něj na oficiálních soutěžních kláních nebylo moc místa. On měl ale vlastní filosofii, kterou nikomu nenutil. Byl úspěšným byznysmenem – jeho značka doplňků výživy je ve Státech obrovsky populární, stejně jako několik značek oblečení a podobně.