Nejslavnější režiséři Hollywoodu a jejich snímky, které byste měli vidět

David Šohaj

Kult kalifornského Hollywoodu se v posledním století vlastně stal synonymem pro celý filmový průmysl. Za tu dobu se ve zdejších studiích prostřídal nespočet kreativních osobností – od legendárních herců a hereček, přes scénáristy až po odborníky na vizuální efekty. Ale mezi ty nejdůležitější postavy celé branže samozřejmě patří režiséři. Kdo z nich v Hollywoodu dodnes zanechal největší stopy?

Steven Spielberg

O filmech toho ani moc vědět nemusíte, nejspíš vám ale bude jasné, kdo tomuhle žebříčku bude kralovat. Dnes dvaasedmdesátiletý režisér má na svědomí takové kasovní trháky jako Jurský park, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana nebo třeba celou sérii o Indiana Jonesovi. To je docela slušný výčet, že? Se svými 3,7 miliardami dolarů (asi 70 miliard korun) se Spielberg rovněž řadí mezi největší boháče u filmu.

James Cameron

Tomuhle sympatickému Kanaďanovi je aktuálně čtyřiašedesát let. S filmy jako Titanic nebo Avatar se mu podařilo udělat pořádnou díru do světa. Cameron platí za největší puntičkáře v Hollywoodu a na jeho práci to jde taky pořádně vidět. Právě výpravné lahůdky jsou jeho specialitou a jeho projekty pravidelně patří mezi ty vůbec nejnáročnější na rozpočet. Ale důvěra v něj se producentům očividně vyplácí, vždyť jen Titanic si v roce 1997 odnesl celkem třináct Oscarů. Samozřejmě to nebylo jen Cameronovou zásluhou, ale co by z kultovního filmu zbylo bez režiséra?

Woody Allen

Legendární Woody Allen v prosinci oslavil úctyhodných třiaosmdesát let. Na vitalitě mu ale jeho věk očividně vůbec neubírá. Jeho vlastní úctyhodná filmografie obsahuje několik desítek jednotlivých projektů. A právě tady si položme ruku na srdce – kolik znáte režisérů, kteří mají na kontě jak film z roku 1965, tak i z roku 2017? Allenova práce pro televizi, divadlo a Hollywood je nepřeberná a není divu, že právě on se stal jakýmsi prototypem šíleného amerického filmaře. Jeho tempo je opravdu vražedné, tedy alespoň to tvůrčí.

Martin Scorsese

Pokud jde o jakousi pomyslnou standardní kvalitu režírovaných filmů, nejspíš by se měl jedničkou na seznamu stát právě Scorsese. Jasně, takový pocit je čistě subjektivní, ale podívejme se na tu přehlídku – filmy jako Taxikář, Alice už tu nebydlí, Zuřící býk, Král komedie nebo třeba Casino budou navždy zapsány do zlatého fondu hollywoodské tvorby. A Scorsese rozhodně neusíná na vavřínech. V roce 2013 si střihnul režii už dnes kultovního Vlka z Wall Street a teprve loni vyšel jeho zatím poslední projekt The Irishman. Tenhle v současnosti šestasedmdesátiletý newyorčan má světu stále co nabídnout.

Quentin Tarantino

Zapřisáhlý experimentátor a milovník lehce (nebo více) úchylných zápletek je dost možná tím největším milovníkem filmu všech dob. Začínal jako obsluha v jedné zapadlé americké videopůjčovně, kde do úmoru hltal jeden film za druhým – jen proto, aby nasál co nejvíce z umu jednotlivých režisérů. Od té doby se leccos změnilo. Dnes má na kontě slušnou řádku úspěšných projektů se zvučnými názvy jako Kill Bill, Pulp Fiction nebo Sin City – Město hříchu. Pokud vaše srdce bije pro ponuře laděnou tvorbu, Quentin prostě musí být vaším idolem. Ani my se už nemůžeme dočkat jeho nejnovějšího projektu Once Upon a Time in Hollywood, který se do kin dostane letos v létě.