Nejsledovanější videa na YouTube v historii

David Šohaj

Dne 14. února 2005 to nebyl jen tak obyčejný den svatého Valentýna. Světlo světa spatřila zbrusu nová platforma pro nahrávání, přehrávání a sdílení videí. Jmenovala se YouTube a dnes, o téměř čtrnáct let později, její jméno dobře znají i ty nejmenší děti na světě.

Služba se stala doslova světovým fenoménem. Pokud děláte videa a nejste na YouTube, vaše tvorba prakticky ani neexistuje. Termín Youtuber se dostalo do širokého povědomí i české veřejnosti, a i v našich končinách si díky cílenému natáčení videí na této platformě přišla spousta lidí k docela slušnému jmění. Ale to vám určitě nemusíme dlouze vysvětlovat.

Podle počtu zhlédnutí na YouTube se dnes běžně poměřuje i úspěšnost nových hudebních singlů a tak dále. Velká čísla se pro YouTube stala příznačnými. Pojďme se podívat na ty největší rekordmany ve čtrnáctileté historii této internetové sítě. Ještě předtím ale musíme dodat, že YouTube je opravdu jedna velká divoká džungle a pořadí se může co nevidět změnit. Klidně i dost zásadně.

Luis Fonsi & Daddy Yankee – Despacito

Mezinárodní hymna latino hudby má na YouTube opravdu neotřesitelnou pozici. Dnes to tak alespoň vypadá. Hudební video bylo na platformu nahráno 12. ledna 2017 a dodnes tady sesbíralo neuvěřitelných 5,88 miliard zhlédnutí. Všichni se tenkrát podivovali, proč se jasná letní hitovka vypouští v lednu, ale jak je vidět, ničemu to neuškodilo, spíš naopak.

Ed Sheeran – Shape of You

Nejznámější píseň oblíbeného písničkáře je v našem dnešním žebříčku držitelem pomyslné stříbrné medaile. Video je jen o trochu mladší než předcházející Despacito; nahráno na YouTube bylo 30. ledna 2017 a dosud sesbíralo 4,02 miliardy zhlédnutí. To je za necelé dva roky neuvěřitelné číslo. Ed Sheeran navíc sbírá doslova jednu cenu za druhou. Uvidíme, jestli někdy dosáhne na prvenství i v tomhle směru.

Wiz Khalifa & Charlie Puth – See You Again

Tak trochu nezvyklá dvojice ve složení Wize Khalify a Charlieho Putha řadu měsíců vládla rekordům YouTube. Jejich vzpomínková skladba na zesnulého Paula Walkera, kterého proslavila kultovní filmová série Rychle a zběsile, si zkrátka získala srdce všech milovníků akčních filmů. Video se na internetu objevilo 6. dubna 2015 a dnes se může pyšnit 3,96 miliardami unikátních zhlédnutí.

Mark Ronson & Bruno Mars – Uptown Funk

Mark Ronson je jedním z nejvýraznějších hudebních producentů za posledních deset let. Výrazně pomohl s kariérou třeba tragicky zesnulé Amy Winehouse. Jeho několik let stará kolaborace se zpěvákem Brunem Marsem je ale dosud jeho nejúspěšnějším projektem, tedy alespoň pokud se bavíme o počtu zhlédnutí. Video z 19. listopadu 2014 má dnes 3,43 miliard zhlédnutí!

Psy – Gangnam Style

V roce 2012 ovládl hudební interpret z Jižní Koreje celý svět. Jeho klubová hymna Gangnam Style rotovala úplně všude kolem nás – v rádiu, televizi i na tanečních parketech. Celé to působilo tak trochu jako parodie, všem to ale zřejmě bylo jedno. tahle písnička taky dlouho kralovala YouTube žebříčku. Psy se od té doby snažil dál, prvnímu úspěchu se už ale ani nepřiblížil. Video z 15. července 2012 má dnes na kontě 3,2 miliard zhlédnutí. Píseň (naštěstí) už tak často neslyšíme.