Nejsmutnější hudební dojáky. Rozpláčou i vás?

David Šohaj

Jedna teorie tvrdí, že ať už jste příznivcem jakéhokoli hudebního žánru, občas i vy máte náladu tak akorát na nějakou tu smutnou vypalovačku. Když se nic nedaří, je občas fajn procítit odpovídající emoce. Ne všechny písničky v téhle kategorii jsou navíc změkčilé nebo dokonce (Bůh chraň) emo. Pár smutných hitů si ve svých repertoárech vystřihly i uznávané kapely, jejichž hudbu byste jinak za měkkou opravdu neoznačili. Najdete si v našem dnešním výčtu svého nového osobního favorita na deštivé a zatažené dny?

Eric Clapton – Tears in Heaven. Co se emocí týče, téhle skladbě nemůže konkurovat asi vůbec nic. Důvod ale opravdu není záviděníhodný. Písničku totiž legendární hudebník vydal poté, co jeho čtyřletý syn Conor vypadnul z 53. patra jedné budovy v New Yorku a zemřel. Skladba se do několika měsíců stala dvojkou v národní hitparádě Billboard a Clapton si za ni odnesl i několik cen Grammy.

R.E.M. – Everybody Hurts. Kultovní kapela si v tomto singlu skvěle vyhrála s emocí lidské úzkosti a vykreslila ji do opravdu působivého obrazu. Málokterá skladba téhle skupiny měla vlastně tak přímočarý vzkaz. Když si k tomu všemu připočteme ještě působivě zpracovaný vizuál z dopravní zácpy někde v San Antoniu v Texasu, dostaneme zkrátka umělecké dílo. Jasně, svým podivným způsobem je lehce zvrácené, ale pořád zatraceně uhrančivé. Tuhle skladbu jste v roce 1993 mohli slyšet téměř nonstop na MTV. Silné sociální vzkazy a odkazy jsou specialitou těchto rockerů, právě Everybody Hurts má ale silné poslání i v dnešních chaotických dnech.

Nirvana – Something in the Way. Když se řekne silné emoce v muzice, Nirvanu a Kurta Cobaina si určitě vybavíte téměř okamžitě. Nejenom působivá hudební tvorba, ale také neslavná smrt hlavního protagonisty kolem téhle formace navždy vytvořila silně posmutnělou auru. Something in The Way je podle fanoušků tím nejsmutnějším zářezem v jejich diskografii.

George Jones – He Stopped Loving Her Today. Působivý název, působivá skladba. I když (nejspíš) neholdujete ve Státech tolik populárnímu žánru country, tenhle doják vás zaručeně dostane hned po několika tónech. Pojednává o smutném dramatu jedné nešťastné lásky, která trvá až do pohřbu hlavní aktérky. Opravdu nezapomenutelný text a atmosféra.

Hank Williams – I’m So Lonesome I Could Cry. Hank Williams je právem považován za jednoho z nejzásadnějších klasických písničkářů v dějinách USA. Tři roky před svou smrtí zpěvák vypustil ven všechny bolestné zkušenosti z nepříliš šťastného manželství s Audrey Sheppard. Tenhle singl je výsledkem. Přestože Hank za svůj život složil doslova stovky písní, tahle je tak nějak jedinečná. Taky bude dost možná tím jediným, co jste od něj v našich končinách měli možnost slyšet. Písničkiu se inspirovali mnozí další hudební velikáni, třeba Johhny Cash nebo Elvis Presley.